mikroekspresja

Mikroekspresja – nowy program Paula Ekmana (testy)

Z uwagi na fakt, że zdarza mi się wymieniać maile z „Paul Eknam Group” czyli ośrodkiem badawczym pod kierownictwem dr. Paula Ekmana, otrzymałem ciekawą propozycję. Otrzymałem zaproszenia do testów jeszcze niepublikowanego narzędzia do nauki odczytywania mikroekspresji. Owe nowe narzędzie skupia się na twarzy człowieka z profilu, (kosmiczna sprawa!) czyli uczy jak odczytywać mikroekspresje patrząc na osobę z innej pozycji niż prosto w twarz.[notify_box font_size=”13px” style=”green”]
Mikroekspresja – jest to bardzo krótko trwająca (poniżej jednej sekundy) nieświadoma pełna ekspresja mimiczna, charakterystyczna dla przeżywanej emocji, w przypadku mikroekspresji rozróżniamy siedem podstawowych emocji: zadowolenie, radość, gniew, obrzydzenie, smutek, strach, zaskoczenie. [/notify_box]

Genialna rzecz, bo w wielu przypadkach nie będziemy patrzeć ludziom prosto w twarz, tylko obserwować ich pod pewnym kątem a czasami poprostu z boku. Nazwa tego narzędzia to METT Profile. Jest dedykowany osobom, które mają już za sobą zaawansowany trening mikroekspresji (METT Advanced). Ta technika daje Wam również możliwość dyskretnego obserwowania osób. W połączeniu z technikami podstawowymi, daje nam nazędzie o lata świetlne wyprzedzające to czego uczą nas na szkoleniach z mowy ciała, gwarantuje!.[notify_box font_size=”13px” style=”yellow”]Uwaga znajomość tych technik niesie za sobą ogromną odpowiedzialność! Wykorzystujcie je z głową. Mam nadzieje, że ta wiedza nigdy nie dotrze do różnego rodzaju sekt, stowarzyszeń jak scjentologowie czy wyznań religijnych, gdyż mogą być wykorzystywane w bardzo destrukcyjny sposób.[/notify_box]Oto małe wprowadzenie od dr. Ekmana:

dr. Paul Ekman: When people lie about nearly anything that matters to them, where more than politeness is involved, their emotions often are aroused. To succeed in their lie they have to conceal those emotions. But the emotions often leak in very fast micro expressions, so fast that most people won’t see the micros unless they have used our Micro Expression Training Tool (METT). Until now METT shows a frontal view, what you would see in a one-on-one conversation or interview. But in conversations of meetings with three or more people you often only see a profile, not a frontal view. We need your help to find out how quickly we should flash the micro expressions in our new METT Profile.

O programie METT Profile

Jest to program e-lerningowy pozwalający na rozwijanie swojej wiedzy w zakresie mikroekspresji od strony praktycznej, uczy na przykładach jak je odczytywać, w tym przypadku z profilu gdyż w większości przypadków to z tej perspektywy będziemy musieli dokonywać odczytów.

Interface użytkownika jest dokładnym odwzorowaniem jego klasycznej wersji z poprzednich części programu, dlatego osoby, które miały już kontakt z narzędziami dr. Ekmana z łatwością się w nim odnajdą.

Cały program jest w języku angielskim, dlatego jego znajomość jest wymagana. Jeszcze nie zdążyłem stworzyć materiałów do nauki mikroekspresji w języku Polskim.

Jak to działa?

Program na samym początku wrzuca nas na głęboką wodę i bez treningu daje nam test o dużej prędkości, by sprawdzić naszą umiejętność do odczytywania mikroekspresji z profilu. Tak byśmy mogli porównać nasz progres, przejście całego programu zajmuje od 30 min wzwyż w zależności jak bardzo się zagłębicie w temat. Mi zajęło to prawie 2h. Mój wynik z Pre-Testu wyniósł 79%.

Co ciekawe do zaliczenia potrzebne jest 80%, jest to wynik, który pozwala z dużym prawdopodobieństwem odczytywać niewerbalne sygnały. Następnie zostajesz przeniesiony do szeregu lekcji pokazujących kolejne emocje, niuanse różniące je między sobą oraz do otwartych testów. Po przejściu całej tej drogi, otrzymujesz do rozwiązania test główny Post-Test. Wynik zaliczający 80% ja uzyskałem 89% i okazało się, że muszę jeszcze bardziej ulepszyć moje umiejętności z odczytywania smutku, by osiągnąć 100%.

Kiedy program wejdzie do sprzedaży? Trudno powiedzieć, testy nadal trwają, warto poczekać.

Mocne strony METT Profile:
Pięknie objaśnione przypadki. Duża ilość przykładów na osobach z różnych kategorii rasowych. Ciekawe komentarze. Wysoki poziom trudności.

Słabe strony METT Profile:
Fakt, że jeszcze będzie trzeba na niego zaczekaćOgraniczona ilość emocji, co powoduje iż można nauczyć się odpowiedzi na pamięćOsoby bez znajomości języka angielskiego na poziomie umiarkowanym, mogą sobie nie poradzić z nauką Tymczasem zapraszam Was do starszych wersji narzędzi edukacyjnych dr. Paula Ekmana: https://face.paulekman.com

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours