Mowa ciała – jak emocje wpływają na nasze ciało

Kiedy ktoś Ci się bardzo podoba, Twoje policzki się czerwienią, kiedy się denerwujesz czujesz to brzuchu, kiedy się cieszysz, szybko przebierasz nogami, a gdy próbujesz sobie coś przypomnieć mrużysz brwi. Nasze emocje mają bezpośredni wpływ na nasze ciała oraz nasze zachowania. Badania potwierdzające bezpośredni wpływ danych emocji na mowę naszego ciała zostały opublikowane 27 listopada. Dzięki 5 różnym badaniom chciano odpowiedzieć sobie na pytanie jakie nasze części ciała odczuwają dane emocje. Dzięki temu stworzono międzykulturową mapę odczuwanych emocji, mających bezpośredni wpływ na ruchy naszego ciała.

Do stworzenia map posłużono się 773 ochotnikami, którym prezentowano różne opowieści, historie, filmy oraz prezentowano doświadczenia, w celu wprowadzenie danej osoby w stan emocjonalny, na podstawie, którego można było oszacować wpływ na dane części ciała. Wraz ze wzrostem aktywności zmieniał się kolor, od czarnego poprzez czerwony aż po żółty, a w przypadku obniżenia aktywności od czarnego po niebieski. Badanie zostało opublikowane w: Proceedings of the National Academies of Sciences. Ciekawe wzorce demonstrują obniżenie aktywności ciała w stanie depresji, zwiększenie temperatury w policzkach podczas wstydu, czy poczucie dumy, w górnej części ciała.

paterny

Zespół badawczy, udowodnił iż odczuwanie emocji jest multikulurowe, co za tym idzie może mieć związek z ewolucyjnym nabyciem, mającym nas informować o rodzaju stanu emocjonalnego. Badani pochodzili od Tajlandii aż pod Finlandię, co pozwalało na szersze spojrzenie na dane badanie i pozwoliły wykluczyć warunkowanie kulturowe, oraz rzucić światło na warunkowanie biologiczne.

Bodily maps of emotions Lauri Nummenmaaa,b,c,1, Enrico Glereana , Riitta Harib,1, and Jari K. Hietanend

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *