Mowa ciała terrorysty z lotniska w Burgas

Kiedy siedziałem w fotelu obiegły świat wiadomości, iż bezpieczna jak do tej pory się wydawało Bułgaria doświadczyła ataku terrorystycznego. Atak został dokonany na obywatelach Izraela, zginęło 8 osób a ponad 30 zostało rannych. Jest to miejsce często wspominane przez bliskich znajomych jako świetny kierunek wakacji, tym bardziej zwróciło to moją uwagę.

Po kilkunastu minutach (strasznie szybko) ukazało się stanowcze oświadczenie Izraela, że to Iran jest odpowiedzialny za atak. Izraelskie władze oświadczyły również, że Iran spotka się z stanowczą reakcją Tel Awiwu. Wygląda na to, że obu narodom bardzo zależy na szybkim konflikcie militarnym (tylko komu bardziej?).

Przechodząc do sedna, dziś natrafiłem na materiał wideo, na którym widać owego terrorystę. Jego postać została uchwycone przez kamery na lotnisku w Burgas przed zamachem. Nagranie ma zaledwie kilka sekund, jednakże można zauważyć kilka wskazówek, które powinny zostać wychwycone przez ochronę lotniska, by uniknąć tej tragedii. Zobaczcie sami co może Wam powiedzieć jego mowa ciała.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Jego wygląd już przy samym wejściu powinien budzić zainteresowanie. Nasz antybohater ma rozpuszczone długie włosy, czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne (?). Ochronie lotniska powinna zwrócić uwagę na fakt, iż dana osoba może świadomie utrudniać rozpoznanie (ukrywa twarz). Dodatkowo jest zasłonięty z przodu torbą co może sygnalizować nieświadomą chęć ukrycia się. Prawa ręka poprawia spodenki a lewa, na której znajduje się srebrny zegarek (jest praworęczny), spoczywa w kieszeni. [/notify_box]

[notify_box font_size=”13px” style=”yellow”]Wnioski – Osoba, ukrywająca twarz powinna być obserwowana przez ochronę lotniska. Lotniskom sugeruje nie montowania ziemniaków zamiast kamer! Jakość nagrania może znacznie przyspieszyć proces odnajdywania terrorysty. Dzięki lepszej jakości nagraniom możemy dojrzeć: tatuaże, blizny, owłosienie lub jego brak, stan dłoni, cechy wyjątkowe i szczególne, które mogą nam pomóc jego dalszą identyfikację. [/notify_box]

P.S. Dzięki licznym informacjom muszę napisać małe sprostowanie. Autor (czyli ja) w żadnym miejscu w powyższym artykule nie twierdzi, iż osoba zakuwająca twarz, czy to przez okulary przyciemniające to terrorysta. Sugeruje jedynie uważną obserwację takich osób na lotniskach.
[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

5 myśli w temacie “Mowa ciała terrorysty z lotniska w Burgas”

 1. Trochę rozbawił mnie ten wpis, bo idąc tym tokiem, to można by połowę ludzi wysłać do Guantánamo. Przecież większość ludzi na tym filmie wykazuje oznaki zdenerwowania: bez przerwy chodzą, wiercą się, przystają z nogi na nogę. Lotniska, jak i inne tego typu miejsca pełne są ludzi, którzy w napięciu oczekują na swój środek transportu.

  Niby czemu trzymanie torby z przodu miałoby o czymkolwiek świadczyć? Mowa ciała naszego antybohatera jest w zupełności na miejscu – na filmie niczym on się nie wyróżnia, nie licząc rozjaśnienia. Łatwo jest po czasie, znając wydarzenia komentować filmik, na którym ktoś pokazał „paluchem” tego faceta.

  PS. A gdyby ktoś szukał tego filmu: http://www.youtube.com/watch?v=wpn3ywXNy4w

  1. Witaj Piotrze, jako specjalista od prezentacji powinieneś zwrócić uwagę, by czytać do końca, nim wysunie się wnioski, jest tam jasno napisanie: „Autor (czyli ja) w żadnym miejscu w powyższym artykule nie twierdzi, iż osoba zakuwająca twarz, czy to przez okulary przyciemniające to terrorysta. Sugeruje jedynie uważną obserwację takich osób na lotniskach.” Mogę odpowiadać za słowa, nie za Twoją interpretację.

   Co do Twojego 2 akapitu. Rekomenduje aktualizowanie wiedzy. Na lotniskach już od dawna działa system, który selekcjonuje osoby ze względu na tor oraz ruchy jakie wykonują na terenie obiektu.

   Polecam dwa badania opublikowane na ten temat:
   – Discriminative Appearance Models for Pictorial Structures, Mykhaylo Andriluka · Stefan Roth · Bernt Schiele
   – Fast Human Pose Detection Using Randomized Hierarchical, Cascades of Rejectors, Grégory Rogez, Jonathan Rihan, Carlos Orrite-Uruñuela, Philip H.S. Torr

   Rozumiem brak wiedzy na ten temat z uwagi na: brak informacji na ten temat oraz fakt, iż większość badań prowadzą firmy na zlecenie ministerstw co utrudnia ich publikację. W takim razie niebawem opiszę dostępne systemy oraz ich działania.

   1. Jak najbardziej doczytałem do końca, dlatego pominąłem kwestię długich włosów i zasłaniania twarzy, a skupiłem się na ruchu i trzymaniu bagażu.

    O systemie jak najbardziej słyszałem, widziałem klika filmików pokazujących jego możliwości, ale była to wersja prototypowa i nie wiem, jak dzisiaj on działa.

    1. Działa :), co do efektów działania tego systemu jest różnie na końcu zawsze jest człowiek. Właśnie pracujemy z jedną akademią nad podobnym uproszczonym systemem. Jak uda nam się przekonać instytucje zainteresowane tego tupu narzędziami to wszystkie relacje z projektowania oraz wdrażania będą tutaj publikowane.

     1. Piotr, to by było niebezpieczne, bo terroryści weszliby na Twoją stronę i wiedzieli jak się nie ubierać i czego nie robić… ale tak czy owak podjąłbym to ryzyko ze względu na własną ciekawość i chciałbym przeczytać takie raporty, bo terrorysta to również złodziej w sklepie, więc można na tej podstawie określić, czy ktoś ma zamiar zakupów „za darmo”. Terrorysta to również osoba, która chce nas okraść, więc czułbym się bezpieczniejszy wiedząc o złotych zasadach „złych intencji”. hej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *