mowa ciala

Mowa ciała vs komunikacja niewerbalna

Ostatnio przeczytałem, że komunikacja niewerbalna to nazwanie mowy ciała bardziej akademickim językiem. Prawda jest zupełnie inna, a różnica jest kluczowa. Chcę Ci pokazać jaka różnica występuje w przypadku tych dwóch nazw. Oczywiście w szybki i łatwy sposób. Ponadto umieszczam poniżej grafikę obrazującą różnice.

Mowa ciała

To przede wszystkim wiedza wynikająca z poruszania się naszego ciała w przestrzeni. Co za tym idzie wszystkie ruchy, gest, miny, mikroekspresje wchodzą w skład mowy ciała. Mowę ciała można by podzielić na: ruchy dłoni, ruchy naszych nóg, ułożenie naszego ciała, dotyk oraz nasze ekspresje mimiczne w kategorii makro oraz mikro.

mowa ciała

Komunikacja niewerbalna

To większy zbór pojęciowy, zawierający w sobie wszystkie zagadnienia związane z mową ciała. A ponadto zawierający takie informacje jak: tonacja i sposób werbalizacji dźwięków, sposób ubierania, przestrzeń osobista, zanurzenie w kontekście przestrzennym, san naszej fizyczności (stan skóry, paznokcie, podkrążenie oczu), otaczający nas ludzie, przedmioty które posiadamy, sposób wyposażenia biura/domu itp.[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Podsumowując, mowa ciała dotyczy naszych ruchów, naszej aktywności. Za to komunikacja niewerbalna to dużo większy zbiór zawierający wszystkie elementy, na które mamy wpływ, a mogą stanowić dla zewnętrznego obserwatora wskazówki na temat nas samych..[/notify_box]

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *