pięść mowa ciała

Musisz coś zapamiętać? Złóż rękę w pięść

Jest 2006 rok. Mecz Polska – Niemcy, mecz o wszystko. A mecze o wszystko są dla Polaka tak powszechne, jak niemieccy naturalizowani piłkarze. Od tego meczu zależy czy Polacy będą grać dalej w MŚ. 90 minut wyrównanej gry. Pot, łzy oraz faule. Obie drużyny dają z siebie wszystko. Kibice szaleją, świetne widowisko. Minuta przed ostatnim gwizdkiem, Shneider daleko wybija piłkę do Odonkora, który znajduje się w prawym rogu boiska. Zamiast ją przyjąć szybkim uderzeniem podaję piłkę Neville-owi, który jest świetnie ustawiony w naszym polu karnym, chwila nieuwagi polskich obrońców i Neville posyła piłkę dokładnie w naszą bramkę, egzekutor. Na trybunach wybucha fala emocji. Niemcy i Polacy przepełnieni skrajnymi emocjami. Łączy ich jednak mowa ciała, jedni i drudzy zaciskają pięści, Ci pierwsi z radości, a Ci drudzy z bezsilności oraz rozpaczy. A gdyby zaciskanie pięści w tak emocjonalnych momentach powodowało lepsze zapamiętywanie sytuacji? Gdyby miało na celu, dokładne zapamiętywanie zwycięstwa, by je powtórzyć oraz porażki by jej unikać?

Zaciskanie pięści a nauka – mowa ciała

Fascynujące niewielkie badanie zatytułowane “Getting a Grip on Memory,” psycholog Ruth Propper, Ph.D., z Montclair State University w New Jersey, stara się udowodnić, że zaciskanie prawej pięści przez 90 sekund wspomaga zapamiętywanie faktów. Natomiast gdy zrobimy to samo z lewą ręką, otrzymamy efekt ułatwionego przypominania, zapamiętanych rzeczy. Ruth zafascynowana mową ciała, mówi, że może mieć to związek z wpływem półkul na ciało (prawa półkula oddziałuje na lewą część naszego ciała natomiast lewa na prawą). W badaniu wzięło udział 51 ankietowanych (mało), z których jedna trzecia była grupą kontrolną. Badanko wykazało 15% lepszą zdolność zapamiętywania, w sytuacji zaciskania przez 90 sekund prawej ręki. Jest to jeden z przykładów sprzężenia zwrotnego, pomiędzy naszym mózgiem oraz ciałem (wzajemne oddziaływanie). Nasza Pani psycholog, sugeruje w sytuacji parkowania zaciskanie prawej dłoni w miejscu pozostawienia samochodu, oraz zaciskanie lewej gdy chcemy się do niego dostać. No ciekawe…. Czekam na kolejne badania, gdyż sądzę, że jest to łatwe do potwierdzenia lub obalenia na większej grupie badanych.

pięść dziecka

Sądzisz, że może coś w tym być?

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

4 comments

Add yours
  1. daniel 3 czerwca, 2013 at 18:36 Odpowiedz

    coś może być na rzeczy.
    Lecz jednak wytlumaczeniem tego moze byc rowniez zacisnieta piesc jako kotwica w momencie uczenia a aktywator w momencie przypominania sb informacji.
    co o tym myslisz Piotrze?

Post a new comment