mowa ciała

Naukowcy nie trzymają rąk w kieszeniach

Ręce w kieszeniach podczas budowania relacji to spore wyzwanie. Szczerze powiedziawszy, ostatnio dokonałem kilku prób, i …. przekonałem się o tym na własnej skórze. W środku coś mi mówiło, że jest to wzgarda wobec rozmówcy, że to co mówię nie ma takiej mocy oraz z trudnością przychodzi mi się wypowiadanie, podsumowując czułem się po prostu źle. Z tymi rękoma było trochę tak jak z próbą powstrzymania się przed oblizywaniem podczas jedzenia pączka, spore wyzwanie. Okazuje się jednak, że nie jest to kulturowy wzorzec a biologiczny, to on nie pozwala mi trzymać rąk w kieszeniach podczas wypowiadania słów bo….

 Z rękoma w kieszeniach możesz się nie dogadać

Dokonano odkrycia, że za ruchy naszych dłoni oraz nasz język odpowiada ten sam obszar w naszym mózgu. To może tłumaczyć, dlaczego właściwie gestykulujemy podczas rozmowy. Jak bardzo gestykulujemy? Wydaje się, że jest to ściśle związane z ruchem naszych dłoni podczas wczesnego dzieciństwa. Dokonano odkrycia związku pomiędzy ruchem rąk już w 18 miesiącu życia dziecka, a późniejszymi zdolnościami lingwistycznymi. Zespół naukowy z Uniwersytetu Cornella prześledzili ewolucyjne korzenie gestykulacji odnajdując je w obszarze zarezerwowanym dla naszej mowy. To uwydatnia nierozerwalny związek między mową a gestami.

Profesor Bass powiedział: „Związek pomiędzy wokalizacją a gestami sygnalizacyjnymi, może się okazać częścią dużo większej części z historii naszej ewolucji”[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Pamiętaj – ukrywanie rąk przed rozmówcą buduje nieświadomą obawę przed tym, iż możesz trzymać w dłoni przedmioty zagrażające bezpieczeństwu. Dlatego dobrzy mówcy starają się demonstrować swoje puste dłonie, już na samym początku interakcji, by rozluźnić słuchaczy.[/notify_box]

Gestykulacja pomaga w dostępnie do wspomnień oraz pomysłów, a następnie pomaga łączyć je w pojęcia logiczne. Ponadto w 2012 roku badanie prowadzone przez Spencera Kelly profesora psychologii, dyrektora programu Neurologicznego z Colgate University dowiodły, że ruchy naszych dłoni są zapowiedzą, słów które mają nastąpić, tym samym budują zainteresowanie widowni, która czeka na naszą opowieść. Innymi słowy, nasze gesty mogą zdradzać nasze myśli.

Podsumowanie

Lepsze zrozumienie roli ruchów naszych dłoni może doprowadzić do lepszego zrozumienia języka oraz jego przyswajania. Może się okazać, że w niedalekiej przyszłości podczas lekcji języka angielskiego będziemy uczeni gestów, które będą wspomagały zapamiętywanie oraz odtwarzanie z pamięci danych konstrukcji zdaniowych. Spencer Kelly zapowiedział, że kolejnym obiektem badań będzie związek pomiędzy wizualnymi bodźcami takimi jak: poszczególne ruchy, spojrzenia czy ekspresje mimiczne a językiem.

Czy jesteśmy coraz bliżej czytania w myślach?

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours