Naukowcy zrekonstruowali twarz na podstawie materiału DNA

Już niebawem zamiast portretów pamięciowych, zespoły detektywów będą udawały się do specjalnej jednostki, by na podstawie materiału DNA zrekonstruowano oblicze sprawcy w 3D. Koniec  z portretami pamięciowymi przypominającymi głowy ludzików Lego, które nic nie przedstawiają.

ad_125997471

Kilka dni temu na portalu naukowym plosgenetics.org opublikowano dokumentację uzyskania modelu twarzy w 3D wyłącznie za pomocą odczytywania kodu DNA.

„W naszym odkryciu pokazujemy, że za pomocą odpowiednich metod staje się możliwe odczytywanie twarzy i wydobywanie wielu interesujących szczegółów wyłącznie na podstawie DNA. Co niebawem stanie się nowym narzędziem do walki z przestępczością.”

Aby odnaleźć odpowiednie wskazówki w naszym ciele naukowcy postanowili przyjrzeć się fragmentom kodu genetycznego odpowiedzialnego za struktury twarzy. By odczytać niuanse porównywano budowę ludzkiej twarzy z odpowiednim fragmentem, by zrozumieć język zapisany w naszych genach. Udało się odczytać wiele korelatów. Jednak technika nadal daleka jest od perfekcji.

facess

Badanie dotyczyło tylko niewielkiej puli genowej (592 uczestników w tym 154 z USA, 191 z Brazylii oraz 247 z Wysp Zielonego Przylądka)  w kontekście całej ludzkości. Ponadto wygląd ludzkiej twarzy może być inny od tego ze względu na wiek czy sporą nadwagę. Na podsumowanie warto dodać, że to dopiero początek drogi. Naukowcy nie wiedzą jeszcze jak wiele genów jest potrzebnych do oszacowania dokładnego modelu, a ponadto potrzebują dużo większej puli przebadanych osób, z różnych kręgów kulturowych do stworzenia dokładnego narzędzia.

Trzeba przyznać, że robi się coraz ciekawiej, a może nawet bardziej przerażająco. Kamery w sklepach już potrafią odczytywać nasze emocje, a zaraz okaże się, że za pomocą kodu genetycznego jesteśmy w stanie zrekonstruować model fizyczny danej osoby ……

Modeling 3D Facial Shape from DNA by Peter Claes, Denise K. Liberton, Katleen Daniels,

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Naukowcy zrekonstruowali twarz na podstawie materiału DNA”

  1. Masakra! Hehe… no w sumie trochę przerażające no ale cóż zrobić wszystko idzie do przodu… stety, niestety… (oj coś tak czuję że za niedługo będziemy mieli za swoje i tak Nas ta technologia kopnie w d*pe że się nie pozbieramy… ^_^)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *