czerwona sukienka

Nic nie działa jak czerwona sukienka

Wchodzisz do baru, lustrujesz otoczenie, wdychasz słodki zapach kuchni, intensywnych perfum i wypełniającego pomieszczenie zapachu spalin. To miejsce jakich wiele, sytuacja jakich setki, a jednak zawsze Cię zaskakuje i przykuwa uwagę. W ocienionej loży siedzi brunetka ubrana w czerwoną sukienkę. Ani kobieta nie jest wyjątkowa, ani sukienka nie typowa. Nic czego nie da się spotkać. A jednak, nic nie działa jak czerwona sukienka.

„A co to za klub, co to za miejsce ja dobrze nie pamiętam A wiem tylko jedno nic nie działa jak czerwona sukienka„ Fisz – Czerwona sukienka

Jak to się dzieje, że zwykła czerwona sukienka uwodzi, przykuwa uwagę i zabija naszą racjonalną, męską ocenę rzeczywistości? Dlaczego napisano o tym elemencie garderoby więcej niż o jakimkolwiek innym? Co wydawać by się mogło oczywiste, dowiedziono, że kobiety ubrane w czerwone elementy garderoby wydają się być atrakcyjniejsze. Ba! im więcej czerwieni tym ich status w oczach mężczyzn wzrasta. Tylko dlaczego? Badanie opublikowane w branżowym piśmie Journal of Experimental Social Psychology wskazuje prostą przyczynę, kobiety wydają się atrakcyjniejsze gdyż …… kobiety odziane w ten kolor wydają się nam bardziej zainteresowane kontaktami seksualnymi. To ta sama zależność, co czerwony kolor szminki, który nieświadomie w umysłach mężczyzna jest kojarzony z narządami rozrodczymi kobiety. Badania nad tym zagadnieniem prowadzili Adam D. Pazda a, Andrew J. Elliot a, Tobias Greitemeyer z amerykańskiego University of Rochester.

Sposób badania – czerwień a atrakcyjność

schematDo sprawdzenia tego socjalnego wzorca naukowcy wykorzystali dwa badania. I podeszli do tego bardzo skrupulatnie. W obu badaniach zebrano mężczyzn, o różnych kolorach skóry, wieku oraz orientacji hetero i biseksualnej. Badanym pokazywano zdjęcie przeciętnie atrakcyjnej kobiety ubranej w t-shirt. Jedynym zabiegiem manipulacyjnym było przerobienie koszulki w Photoshopie na kolor biały oraz czerwony. Seksualność była oceniana w skali od 1 do 9. Gdzie 9 oznacza wysoką dostępność seksualną. Tabela z lewej strony demonstruje preferencje. Jak się okazuje kolor bluzki miał na ocenę duży wpływ.

Drugie badanie polegało, na zapoznaniu się ze zdjęciem (bez kolorystycznej manipulacji) oraz krótką historią. Otrzymywali jedną z dwóch wersji, atrakcyjną lub (nie atrakcyjną).

Imagine the woman in the picture is at a bar for the evening. She is acting irtatiously (reserved), and her body language is sexy (stern) and seductive (rigid), seeming to indicate that she is (not) interested in the possibility of having sex tonight.

Ta część badania miała dowodzić związku pomiędzy seksualną dostępnością, a atrakcyjnością. Wydaje się to oczywiste, jednak pokutuje przekonanie o tym, jakoby kobieta bezpośrednio zainteresowana seksem, była oceniana negatywnie przez mężczyzn. Dlatego i to naukowcy postanowili to sprawdzić.

Podsumowując kobieta ubrana w czerwień, jest oceniana jako seksualnie dostępna co przekłada się na postrzeganie jej jako na bardziej atrakcyjną.

Źródło: Pazda AD, Elliot AJ, Greitemeyer T. Sexy red: Perceived sexual receptivity mediates the red-attraction relation in men viewing woman. Journal of Experimental Social Psychology 2012;48(3):787-90. 

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Nic nie działa jak czerwona sukienka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *