Nie róbmy z niepełnosprawnych idiotów

Wyobraź sobie, że całe społeczeństwo zachowuje się wobec Ciebie jak wobec dziecka, cieszy się z każdego twojego projektu, kiedy potrzebujesz krytyki. Daje Ci fory w szkole, bo masz gorszy start, a Ty chcesz rywalizować z najlepszymi. Chwalą każdą Twoją aktywność nawet kiedy wiesz, że idzie Ci kiepsko.

Dziewczyny traktują osoby z ułomnościami z politowaniem i uśmiechem zamiast flirtować z nimi w pubach. A faceci słabsze dziewczyny jak młodsze dalekie kuzynki, których nie znają, ale są mili bo tak trzeba. I nie ma dla nich znaczenia czy masz porażenie mózgowe, niedowład ręki czy po prostu jeździsz na wózku. Mówi się o stygmatyzacji niepełnosprawnych a to największy tego przykład, robi się ludziom krzywdę, gdy z ułomności robi się bańkę ochronną, której nie mogą przebić, nie mogą być traktowani normalnie i nie mogą się tym samym zbliżyć.

To jak traktować?

Tak jak każdego kumpla i koleżankę. Jeżeli jest fajny to zaproś go do kina i na piwo, zobacz w nim człowieka. Jeżeli świetnie śpiewa to jej to powiedz, ale nigdy nie kłam, gdy jest odwrotnie. Przyjaciół ani kumpli się nie okłamuje, tylko wali się prosto z mostu. Chwal, ale nie pudruj. Śmiej się, ale nie udawaj. Kochaj, ale nie z politowaniem.

Zobacz ten prosty przekaz, to esencja, o której mówię.

dowcip

Dlaczego o tym piszę?

Tak się okazuje, że nie jestem okazem zdrowia. Poziom widzenia na jedno oko to już tylko 10% i lekarz powiedział, że już nie zostanę snajperem, zniszczone kolano nie pozwala mi grać w piłkę czy hasać po górach, a nadgarstek boli przy większym obciążeniu. Na deser moja prawa dłoń nadaje się tylko do chirurga. Wiem, że to dla wielu pryszcz, ale dla tych, którzy marzą o pracy w policji, zawodowym wojsku, pracy na wysokościach czy zawodzie chirurga drzwi mają kategorycznie zamknięte. Mimo wszystko większość rzeczy, których lekarz kategorycznie mi odradza nie zostawię, zamiast tego zacisnę mocniej zęby i ciaśniej zapnę pasy.

Ty nieczuły gnoju!

Wiem wiem, wiele osób zarzuci mi, że jestem nieczuły, i że niepełnosprawnymi trzeba obchodzić się delikatnie jak z bombkami na choinkę. Tylko, jeżeli będziemy traktować tak normalnych ludzi, to nigdy nie rozwiną się w takim stopniu jak powinni. Dziś na Wykopie skrytykowałem młodego człowieka, który reklamuje się, jako Grafik DTPowiec, że jego prace są słabe, a to i tak była łagodna wersja tego jakie były. A człowiek, który ukończył 6 lat edukacji (w tym 3 lata ASP) powinien prezentować odrobinę lepszy poziom, mimo swojej ułomności, bo w tym fachu ona nie przeszkadza. Zaraz zarzucono mi, że się nabijam i jestem totalnym kutasem.

Jeżeli odbierzesz ludziom krytykę, która na nich spływa to nigdy nie pójdą do przodu. Jeżeli będziesz chwalić dziewczynę, która śpiewa jak szlifierka kątowa, że świetnie jej idzie zmarnujesz jej czas. A jeżeli mimo twojej krytyki dojdzie na szczyt to będzie silniejsza, przygotujesz ją na taką ewentualność w przyszłości.

Traktuj ludzi jak ludzi.

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours