mowa ciała

Nigdy nie podawaj ręki jak Bill Gates

Mowa ciała może się wydawać w niektórych przypadkach trudną nauką, wszystkie mikroruchy, mirkeokspresje i dynamika socjalna. Jednak większość lekcji z zakresu komunikacji niewerbalnej jest niesamowicie naturalnych. Niestety jak się okazuje, wiele ludzi, w tym osoby z pierwszych stron gazet, nie zwraca na to najmniejszej uwagi i traci. Traci wizerunek i niekiedy dobre relacje.

Na powyższym zdjęciu obserwujemy Billa Gatesa wraz z Panią Prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, garniec złota dla Tego kto wie jak to się wymawia! Zdjęcie uwieczniło uścisk pierwszego geeka na świecie, w sytuacji dość kuriozalnej. Bill swoją postawą – lewa ręka w kieszeni i luźna postawa może sugerować pogardę w stosunku do Pani prezydent. Taka postawa jest typowym błędem dla ludzi zachodu, w kulturze dalekiego wschodu, gdzie szacunek jest kluczem budowania jakiejkolwiek relacji.

Taki gest z łatwością zostanie uznany za koleżeński, na spotkaniu biznesowym startupów, czy wśród przyjaciół przy piwie gdzieś w Warszawie. Jednak nie w momencie, gdy przyjeżdżasz spotkać się z głową danego kraju, by omówić kwestię projektu nowej generacji reaktora jądrowego!

Jakie wartości Twoim zdaniem, powinien przekazywać swoim zachowaniem Bill Gates?

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

3 myśli w temacie “Nigdy nie podawaj ręki jak Bill Gates”

  1. Oczywiście, że powinien okazywać szacunek i chęć współpracy. Na jej miejscu nie miałabym ochoty z nim współpracować.
    Pozdrowienia. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *