Notorycznie kłamiemy podczas rekrutacji

Dużym problemem dla przedsiębiorców jest dobór odpowiednich pracowników. Jak wybrać właściwego specjalistę i nie wpakować się na minę? To nie łatwe zadanie, bo każdy kandydat stara się pokazać same dobre strony, a te złe ukryć tak głęboko jak tylko można, czasem nawet posuwając się do manipulacji danymi oraz kłamstwa. Wiele ostatnich publikacji oraz badań, donosi że kłamstwa w dokumentach rekrutacyjnych (CV, listy motywacyjne, referencje) są istną plagą. Co wpływa na taki stan rzeczy? Oto garść danych, które udało mi się dla Was zdobyć:

[star_list][list_item]83% studentów kłamie w swoim CV aby otrzymać pracę[/list_item]

[list_item]W badaniu z udziałem 2,6 milionów życiorysów firma sprawdzająca aplikacje wykazała, iż 44% z nich zawiera przesadne lub sfabrykowane informacje[/list_item]

[list_item]Prawie 25% złożonych CV na stanowisko prezesa, wiceprezesa oraz stanowiska zarządcze zawiera sfabrykowane lub fałszywe oświadczenia, w badaniu przeprowadzonym przez Christian and Timbers[/list_item][/star_list]

Najczęstszymi kłamstwami poodczas rektuacji są:[check_list]
[list_item]Kłamstwa na temat edukacji[/list_item]
[list_item]Fałszywe przedziały czasowe zatrudnienia w danej firmie[/list_item]
[list_item]Zawyżanie informacji na temat wynagrodzenia w poprzedniej firmie[/list_item]
[list_item]Tytuły zajmowanych stanowisk[/list_item]
[list_item]Błędna ocena umiejętności technicznych[/list_item]
[list_item]Poziom znajomości języków obcych[/list_item]
[list_item]Błędny adres zamieszkania[/list_item][/check_list]

Z powyższych danych wyłania się ponury obraz, który zapewne jest jeszcze bardziej wyraźny, w sytuacji gdy na rynku pracy znajduje się wiele niezatrudnionych osób. W Polsce, w 2013 roku bezrobocie może przekroczyć 14%, co może wpływać niekorzystnie na jakość CV oraz ich warygodność.

Wiele z kłamstw podczas rekrutacji, jak wspomina Pamela Meyer może wynikać z przekonań na temat działalności firm. Jeżeli ktoś sądzi, że firma będzie go bardzo wykorzystywała, może uznać, że kłamstwo jest do przyjęcia. Ponadto wiele aplikujących obawia się, że ich wiek dyskwalifikuje ich w wyścigu po dane stanowisko. Za to kobiety obawiają się, że będą na straconej pozycji w porównaniu z panami, ze względu na dzieci. Dlatego mogą mieć silniejszą pokusę, by prezentować się w lepszym świetle.

Najlepszym sposobem na dobór pracowników jest edukacja w zakresie komunikacji niewerbalnej oraz wykrywaniu kłamstwa… tylko gdyby to było takie łatwe prawda?

Wskazówka – polecam porównywanie życiorysów, z profilami na Linkedin, Goldenline a nawet na Facebooku. Jak dowodzą badania, osoby upubliczniające swój życiorys w internecie są zdecydowanie mniej skłonne do kłamstwa, gdyż przyłapanie ich na kłamstwie w publicznej deklaracji, przez współpracowników, byłych szefów czy klientów jest mocno prawdopodobne. Więcej na temat wiarygodności profili internetowych znajdziesz [tutaj].

Źródła:
Dane liczbowe oraz przykłady pochodzą z książki: Pamela Meyer – Liespotting
Dane na temat szacowanego bezrobocia pochodzą z: http://www.pracanateraz.pl/artykuly/85-Ostatnio-tak-zle-bylo-szesc-lat-temu

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *