mowa ciała

Odczytywanie ekspresji mimicznych – kobiety vs mężczyźni

Ponad rok temu wraz z Joe Navarro zastanawialiśmy się nad tym, czy kobiety potrafią lepiej odczytywać mowę ciała (oto tamten artykuł). W tamtym okresie było wiele rozpowszechnionych plotek, mówiących o wyższości kobiet nad mężczyznami w tej materii. Niestety w tamtym okresie nie mogliśmy się doszukać, żadnych badań, które mogły by potwierdzić owe twierdzenie lub je obalić.

5 luty można uznać, za pewien przełom w moim mini naukowym dochodzeniu w tej kwestii. Dokopałem się do badania pochodzącego z Edinburgh University, które w skrócie informowało, że mężczyźni nie mogą odczytywać ekspresji mimicznych tak jak kobiety.

W badaniu podzielono zainteresowanych na dwie grupy względem płci. Kobietom oraz mężczyznom pokazywano zdjęcia twarzy i zadawano pytania o to, jak inteligentne są te osoby, jakie mają podejście do życia. Intencją nie była odpowiedz werbalna ale reakcja mózgu na takie zadanie.

Kiedy pytano o inteligencję pojawiła się delikatna różnica pomiędzy płciami. Mężczyźni przyglądali się odrobinę dłużej zdjęciu niż kobiety. Mimo dłuższego czasu potrzebnego do oceny, wnioski panów odnośnie osób na zdjęciach pokrywały się z wnioskami kobiet.

Jednocześnie skaner, który monitorował pracę mózgu, zaobserwował ciekawą prawidłowość. Krew napływająca do ośrodku odpowiadającego za emocjonalną ocenę, charakteryzowała się wyższym ciśnieniem w przypadku mężczyzn niż w przypadku kobiet, co może sugerować wyższe zużycie energii w przypadku tego samego działania.

Jako podsumowanie idealnie pasuje cytat profesora Lawrie odpowiedzialnego za to badanie:

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Mężczyźni opracowali strategie, której celem jest zniwelowanie naturalnego niedoboru empatii, poprzez intensywne aktywowanie obszaru w mózgu odpowiedzialnego za odbieranie sygnałów mowy ciała oraz komunikacji niewerbalnej[/notify_box]

Mężczyźni kontra kobiety 1:1 🙂

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *