ogloszenia-klamia

Ogłoszenia kłamią

Ostatnimi czasy przeczesuje rynek Trójmiejskich nieruchomości, w celu znalezienia dla siebie przytulnego gniazdka, centrum dowodzenia. Planuje mieszkać w Trójmieście jeszcze około 3 lata, zanim wyniosę się do stolicy, dlatego chcę aby mieszkanie było czyste, znajdowało się w centrum, a do tego na tyle przestronne bym mógł dla Was regularnie publikować materiały wideo.

Znalazłem! Na jednym z portali duże mieszkanie, kilka minut do samego centrum. Piękne zdjęcia, wielki salon z aneksem gdzie zmieści się cała rodzina + kilku gości. Piękne łóżka, oświetlenie, zasłonki, widać że ktoś włożył w nie dużo serca. Już siebie w nim widzę! Od razu dzwonię, by umówić się na oglądanie następnego dnia. Jadę na miejsce troszkę wcześniej, chcę rozejrzeć się po okolicy, ocenić sąsiadów i odległości. Wszystko wygląda atrakcyjnie, pukam do drzwi otwiera mi uśmiechnięta kobieta. Wchodzę i …. Cały czas pryska, nic z mebli ze zdjęć NIE MA! Okazuje się, że zdanie – mieszkanie umeblowane, dotyczy 2 hokerów i szafeczki na buty w przedpokoju, tragedia.

JaRozumiem, że planują Państwo je umeblować przed wprowadzeniem się lokatorów
WłaścicielkaNie, ale meble które Pan kupi na pewno się Panu przydadzą – Tak będę tachał kompletne umeblowanie całego mieszkania, przez pół Polski. A gdyby tego było mało, atrakcyjna cena przestała być atrakcyjna, bo Właścicielka zapomniała wspomnieć o czynszu, który dodatkowo mamy opłacać. Tym samym, sen prysnął, poczułem się oszukany, straciłem czas i czas straciła właścicielka, wszyscy stratni a wystarczyło ….

Napisz ogłoszenie dokładnie

A wystarczyło skrupulatnie napisać ogłoszenie, że mieszkanie jest nie umeblowane, zrobić aktualne zdjęcia, lub napisać, że dysponujemy zdjęciami sprzed roku. Ponadto co bardzo istotne, trzeba koniecznie opisać dokładne koszty eksploatacyjne. Jeżeli okaże się, że o czymś zapomnieliśmy, to potencjalny klient nam nie zaufa i stracimy tylko czas. To trochę jak z ogłoszeniami o pracę, w których poszukujemy specjalisty w danej branży, mamy wysokie wymagania, a chcemy zapłacić tylko 2.000zł. Tracimy ich czas i nasz, nie publikując widełek płacowych. To samo dotyczy ogłoszeń, samochodów, sprzętu elektronicznego, wycieczek last minute itp.

Jak nie tracić czasu

Niestety wielu właścicieli nieruchomości nie przeczyta tego wpisu. Dlatego wymyśliłem filtr, który pozwolił mi unikać cwaniaczków, którzy myślą – jak nie podam dokładnego opisu, to może ktoś się trafi i jak przyjdzie to nie zauważy, że jest dziura w podłodze do sąsiadów.

Kilka pytań, które pozwalają mi ocenić wiarygodność oferty przez telefon:

– Kiedy były robione zdjęcia mieszkania/samochodu? (nikt nie zadaje tego pytania, dlatego odpowiedzi są najautentyczniejsze, zdarza się, że właściciele nie wiedzą co odpowiedzieć, bo zdjęcia są sprzed 3 lat!)

– Czy wszystkie sprzęty na nich są do dyspozycji najemcy? (może się okazać, ze meble ze zdjęć są sąsiadki i znikają jak tylko ktoś się wprowadzi)

– Jakie były koszta eksploatacji poprzednich najemców? (od razu masz równanie)

– Czy mieszkanie posiada X, Y, Z.

Po tych pytaniach wiem, czy oferent jest szczery, czy się nie rozczaruje, czy posiada cechy mi odpowiadające oraz czy cena jest dla mnie atrakcyjna. Wtedy mogę jechać na miejsca, wszystko zobaczyć oraz przyjrzeć się oryginalnym rachunkom.

Sprzedaje auto z kartką na szybie ale nie podaje ceny

Kolejna sytuacja, która marnuje Twój czas. Chcesz sprzedać auto i umieszczasz karteczkę sprzedam i numer telefonu, ale bez ceny za auto? Ok, próbujesz trafić kogoś kto się nic a nic nie zna na samochodach i wycisnąć z niego ile się da, ale pamiętaj, że ktoś kto poczuje się oszukany do Ciebie wróci. Po za tym, brak ceny na karteczce okna sprawi, że otrzymasz 90% telefonów, które będą marnowały Twój czas.

Pamiętaj, każda dodatkowa cecha przekazana na kartce/ofercie w Internecie, to każda mniej przekazana przez telefon. Zastanów się, czy stać Cię na marnowanie swojego czasu.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *