Okulary w mowie ciała

Szacuje się, że około 10 milionów Polaków nosi okulary. Za to w Singapurze i krajach dalekiego wschodu 8 na 10 nastolatków nosi okulary. Czy ta jakże popularna część garderoby ma wpływ na nasze postrzeganie? A jeżeli tak to jak bardzo? No i jak ten fakt dobrze wykorzystać?

Jestem jednym z okularników i niestety nie dlatego, że chcę a dlatego, że muszę. Po prostu bez okularów nie poznałbym na ulicy własnej matki. Nosiłem okulary już od małego. Zacząłem w wieku kilku lat i tak zostało. Dziś nie wyobrażam sobie siebie bez nich.

Czy okulary wpływają na otoczenie? No Oczywiście! I nie tylko dlatego, że możemy lepiej widzieć. Okulary wpływają na postrzeganie osób je noszących. Osoby noszące okulary sprawiają lepsze pierwsze wrażenie. Iloraz inteligencji (IQ) tych osób ocenia się przeciętnie o 14 punktów wyżej niż osób, które nie posiadają okularów. Okulary są atrybutem mądrości i doświadczenia. Możemy je spotkać na symbolach mądrości (sowa w okularach). Są też atrybutem społecznym: lekarzy, bibliotekarzy, profesorów i wielu innych społecznie poważanych profesji. Ten symbol jest obecny w całej naszej kulturze, od bajek małych naukowców paradujących w okularach aż do poważnych debat, w których doświadczeni specjaliści spierają się na dany temat. Znane postacie noszące okulary to: Mahatma Gandhi, Benjamin Franklin, Steve Jobs, George Lucas, Woody Allen, John Lennon, Johny Depp, Harry Potter, Jurek Owsiak I wielu innych.

Okulary „opowiadają historię” danego właściciela. Najbezpieczniejsze to takie, które nie rzucają się zanadto w oczy. Czyli w uniwersalnej barwie i o standardowej wielkości. Okulary rzucające się w oczy mogą wywoływać sprzeczne sygnały. Obecna moda na wielkie okulary „brzyduli” sprawia, że okulary potrafią być symbolem nastolatków, w przypadku osób dorosłych takie okulary były by odbierane, jako mało profesjonalne.

Ja jednak wybrałem okulary, o mocnej czerwonej barwie, znanej ekskluzywnej marki. Moim celem była unikalność. Miały rzucać się w oczy, sprawiać wrażenie profesjonalizmu a jednocześnie nietuzinkowego podejścia, mają być wyjątkowe, inne.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Nie ważnej jak o Tobie piszą. Ważne, że piszą – Piotr Tymochowicz[/notify_box]

Gesty związane z okularami

Posiadanie okularów na nosie sprawia, że pojawiają się nowe gesty, które uwzględniają ich obecność. W takim razie oto kilka wskazówek mowy ciała związanych z okularami.

Ściąganie okularów – Gdy osoba ściąga okulary, następnie starannie je odkłada na stół, oznacza, że za chwile powie coś bardzo ważnego. Owy gest jest stosowany by podnieść wagę następujących po nim słów.

Ssanie oprawek – Ten gest jest autoadaptatorem (uspokajaczem), może przypominać ssane sutka matki. Jego zadaniem jest uspokajanie, ten gest może informować, iż dana osoba czuje się niekomfortowo. Występuje również w seksualnym arsenale kobiet, może sugerować gotowość na seks, w połączeniu z innymi sygnałami mowy ciała.

Poprawianie okularów – Częste poprawiane okularów może oznaczać zdenerwowanie oraz brak komfortu, należy do grupy autoadaptatorów.

Okulary, jako wskaźnik – Okulary mogą być wykorzystywane, jako wskaźnik. Trzymane w ręku podkreślają wypowiedź, niekiedy wprawiając drugiego rozmówce w zakłopotanie. Mogą wyglądać niczym batuta dyrygenta, stosują ten gest osoby pewne siebie, energiczne. Gest ten jest odbierany dość negatywnie, sugeruje go unikać.

Okulary zerówki – Są one przeznaczone dla osób, które nie mają wady wzroku. Są atrybutem osób, które chcą sterować własnym wrażeniem, mogą je nosić osoby chcące się postarzyć, czyli czujące się za młodo. Mogą również występować, jako atrybut młodzieży, jako część trendu modowego.

Schowanie okularów do etui – Może oznaczać zakończenie rozmowy lub przejście do mało ważnych tematów. Jeżeli dana osoba mocno skupia się na tej czynność i robi ją w zasadzie powoli, możemy uznać, że zakończyła się ważniejsza część rozmowy.

Podsumowując nosząc okulary możesz być odbierany, jako osoba: mądra, doświadczona, ulubiona przez wykładowców, wyedukowana, spokojna, bezpieczna, seksowna. Jednocześnie będzie odrobine trudniej odnieść wrażenie, spontaniczności oraz wyluzowania. Wybieraj takie, które będą, dobrze dopasowane do Ciebie, czyli nie za duże, nie za krzykliwe.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours