Oszukała wszystkich, że była na wakacjach, a nie wyszła z domu

Wyobraź sobie, że otrzymujesz zadanie. Musisz przez 5 tygodni oszukiwać sowich bliskich, że podróżujesz po Azji, a w tym czasie nie możesz opuszczać swojego pokoju. Trudne? Okazuje się, że nie.

Zilla Van Den Born, 25 letnia studentka postanowiła na zaliczenie stworzyć iluzję podróżowania, jako demonstrację jak łatwo można nas zmanipulować przez Internet. Zilla pożegnała się z rodzicami i przyjaciółmi na lotnisku i zaczęła swoją grę. Miała przekonać ich wszystkich, że przez 5 tygodni podróżuje po Tajlandii, Kambodży i Laosie. Nikt jednak nie wiedział, że jej podróż zacznie się i zakończy na jej kanapie, przed osobistym komputerem wyposażonym w dostęp do sieci oraz photoshopa.

1

Aby uwiarygodnić całą historię nasza bohaterka, postanowiła specjalnie ucharakteryzować swój pokój, podczas rozmów na Skype, z rodziną. Wykorzystała kilka ogólnie dostępnych gadżetów, ponadto wysyłała wiadomości w godzinach nocnych, by bardziej uwiarygodnić swoją podróż, po miejscach z odmienną strefą czasową.

skype

Jej celem, jak sama mówi było – udowodnienie jak łatwo można manipulować wiadomościami w dzisiejszych czasach. Wystarczyło klika wiadomości, retusz zdjęć czy gadżety, którymi dekorowała pokój. To nie kosztowało wiele pracy.

Dokąd zmierza świat?

Myślę, że jest to niesamowicie ważny eksperyment, pokazujący z jaką łatwością media za pomocą kilku prostych sztuczek, mogą manipulować rzeczywistością. Ponadto pokazuje też ludzką słabość w przyjmowaniu na wiarę, wszystkiego co do nas dociera, wystarczy kilka grafik niskiej jakości, i wywiad z osobą, która była na miejscu zdarzenia, byśmy uznali danego newsa za prawdę.

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Oszukała wszystkich, że była na wakacjach, a nie wyszła z domu”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *