Paul Ekman urodzony 15 lutego 1934 roku w Waszyngtonie, dorastał w New Jersey, Waszyngtonie, Oregonie, i Kalifornii. Ociec Paula był pediatrą, a matka adwokatem. Siostra Paula Ekmana (Joyce Steingart) również zafascynowała się ludzką osobowością i została psychoanalitykiem oraz psychiatrą w Nowym Jorku. Gdy Paul miał 14 lat u jego Matki zdiagnozowano szereg chorób psychicznych, co zapewne miało silny wpływ na dalszą karierę zawodową dzieci Państwa Ekman i skupieniu się na psychologii oraz psychoterapii.
Kariera Naukowa
Od 1960 do 1963 pracował jako adiunkt. W wieku 25 lat, otrzymał pierwszy grant badawczy z Narodowego Instytutu Zdrowia (NIMH), na badania nad behawiorystyką. Grant był stale odnawialny, gwarantując pensję Paulowi Ekmanowi, do czasu gdy zaproponowano mu profesurę na Uniwersytecie w Kalifornii, San Francisco (UCSF) w 1972 roku. Zachęcony przez swojego przyjaciela i mentora Silvana Tomkinsa, Ekman napisał słynną książkę „Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie” i opublikował ją w 1985 roku. W 2004 roku przeszedł na emeryturę. Od 1960 do 2004 roku pracował w Instytucie Psychiatrycznym Langley Porter, pracował tam w ograniczonym zakresie doradzając w trudniejszych przypadkach klinicznych. Obecnie Paul Ekman oraz całe zgromadzone wokół niego PEG (Paul Ekman Group) zajmuje się wyłącznie edukacją, nie przyjmują indywidualnych przypadków oraz nie pracują indywidualnie z osobami.
Odkrycie mikroespresji przez Paula Ekmana
Na ten temat powstał osobny bardzo obszerny materiał, który polecam przeczytać (odkrycie mikroekspresji), jednakże, podczas opisywania sylwetki dr Paula Ekmana, nie sposób nie wspomnieć o tej karcie w jego historii. A więc w dużym skrócie. Odkrycie ewolucyjnego pochodzenia mikroekspresji przez Ekmana jest to duży zbieg okoliczności. Po anulowaniu pewnego projektu jednostki rządowej ARPA, który wywołał w Stanach Zjednoczonych spory skandal (środki miały być wydane na walkę z powstańcami w Tajlandii) organizacja została z dużą ilością pieniędzy, które trzeba było wydać do końca przyszłego roku. Paul zupełnie przez przypadek trafił do biura osoby, która miała zająć się znalezieniem nowego projektu badawczego, na który można by szybko wydać pozostałe środki. Tak się złożyło, że mężczyzna był zafascynowany różnicami komunikacji niewerbalnej pomiędzy Amerykanami a Tajlandczykami. I tak Profesor Ekamn otrzymał odpowiednie środki, które postanowił przeznaczyć na badania ekspresji mimicznych. W między czasie, dzięki nobliście Carletonowi Gajdusokowi (skazanego kilka lat później na karę więzienia za pedofilię) trafił na wyżynę Papui-Nowej Gwinei, gdzie badał plemie Fore nie mające kontaktu z innymi cywilizacjami.
Wykrywanie kłamstwa
Paul Ekman przyczynił się, do rozwoju wiedzy oraz nauki z takich kategorii jak motywacja kłamstwa, oraz dlaczego ludzie unikaj wykrywania kłamstwa. Wraz z ś.p. Maureen O’Sullivan stworzył Wizard Project (wcześniej znany pod nazwą Diogenes Project), jego celem było sprawdzenie czy istnieją osoby posiadające ponad przeciętne zdolności do wykrywania kłamstwa. Po przebadaniu ponad 20.000 osób, Ekman i Maureen znaleźli zaledwie 50 osób (~0.25%), które były w stanie wykrywać kłamstwo z większym prawdopodobieństwem niż 80% w przypadku wykrycia kłamstwa oraz wykrycia prawdy. Niestety nie znaleziono jak dotąd jednego pewnego wzorca bądź klastra zachowań. Czarodzieje kłamstwa jak nazywała ich Maureen O’Sullivan mieli odmienne strategie, część z nich polegało na języku inni na mikroekspresjach, a jeszcze inni na ruchach kończyn.
Paul Ekman współpracował również z Dimitrisem Metaxasem, z którym pracował nad systemem obserwacyjnym mającym na celu wykrywanie kłamstwa (współczesny wykrywacz kłamstw). W 2005 roku Dimitris otrzymał grant wysokości 3,5 miliona dolarów od departamentu bezpieczeństwa narodowego (Stany Zjednoczone). System miał opierać się na analizie ekspresji mimicznych, gestach oraz emblematach pomyłkowych przez komputer. W 2010 roku opublikowano badanie, które pokazywało, że system potrafi wykrywać kłamstwo z 80% dokładnością. Paul Ekamn oraz Maureen O’Sullivan zainspirowali swoimi badaniami autorów serialu telewizyjnego „Magia Kłamstwa” (Lie to me), dr Lightman, główny bohater serialu był inspirowany postacią dr Ekmana.
Z ciekawostek warto dodać, że rok po wydaniu książki „Kłamstwo i jego wykrywanie w polityce i małżeństwie”, syn Tom skutecznie oszukał Paula bez najmniejszego problemu na temat imprezy w domu letniskowym, o którym pisze w innej swojej książce „Dlaczego dzieci kłamią”. Co pokazuje, że nawet eksperta zajmującego się wykrywaniem kłamstwa można łatwo wyprowadzić w pole.
Paul Ekman i Kontrowersje
Badania Paula Ekmana budziły kontrowersje już od samego początku. Margaret Mead, Gregory Bateson, Edward Hall, Ray Birdwhistell i Charles Osgood czyli śmietanka ówczesnego świata psychologii twierdziła, że ekspresje mimiczne są socjalnie nabyte (sam Ekman zresztą też tak twierdził), co Paul obalił poprzez liczne badania. Antropolodzy należący do American Psychological Association starali się w latach 1967-69 zatrzymać badania Ekmana nad emocjami zarzucając mu rasizm [sic!]. Kontrowersje wzbudzały również system o nazwie SPOT, który opracował Paul Ekman, w celu poprawy bezpieczeństwa na lotniskach. Środowisko naukowe zarzuca technice SPOT brak naukowej weryfikacji, poprzedzającej wdrożenie. Również Wizard Project zbierał bardzo krytyczne opinie innych naukowców podważających metodologię badań.
Empatia
Pierwsze spotkanie dr Paula Ekmana z Dali Lamą odbyło się w 2000 roku w Dharamsala, India. Paul znalazł się tam na zaproszenie Mind & Life Institute, odbyła się tam seria debat z czołowymi naukowcami oraz Dali Lamą. Ten cykl spotkań silnie wpłynął na życie dr Ekmana. Paul powiedział nawet, że podczas rozmów z duchowym przywódcą Tybetu miał uczucie „transformacji”. Panowie spędzili wiele godzin na rozmowach, które zostały nagrane oraz spisane w postaci książki „Świadomość Emocjonalna. Źródło Wewnętrznej Równowagi i Zrozumienia”. Ostatnia rozmowa obu osobistości miała miejsce w Tibet House, New Delhi. Rozmowy zostały nagrane i zostaną wydane w formie serii wideo. Obecnie dr Paul Ekman aktywnie działa na rzecz Toward Global Compassion, czyli projektu, którego celem jest empatia oraz miłosierdzie. Obecnie ten aspekt osobowości zajmuje większość czasu Paula.