Planowanie bezkrwawego przewrotu politycznego

Są sytuacje, w których  świat jest rządzony przez wataszków, oligarchów czy dyktatorów. Każdy z nich boi się kompletnej demokracji jak diabeł święconej wody. Czy to będzie Putin, Łukaszenko tuż za miedzą, czy ostatnio słynny dyktator Syrii Baszar al-Assad, który nie cofa się przed mordowaniem setek obywateli. Owa władza charakteryzuje się tym, że najlepiej mają Ci u władzy i Ich klakierzy kosztem społeczeństwa. Aby utrzymać status quo muszą ograniczać swobody oraz inwigilować, a niekiedy internować opozycję.

Co zrobił byś w sytuacji, w której budzisz się i okazuje się, że Twój kraj jest rządzony przez autorytarną organizację, lub grupę ludzi skupionych wokół pewnej firmy? W takiej sytuacji grupa trzymająca władzę za pomocą socjotechnik, manipulacji a nawet przemocy, będzie ograniczała swobody oraz starała się kontrolować społeczeństwo.

Co zrobisz w takiej sytuacji? Będziesz próbował się przyłączyć do ludzi za sterem, by uszczknąć kawałek tortu, czy postanowisz wywalczyć sobie wolność?

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że istnieje organizacja PR, która specjalizuje się w doradzaniu „Centrum Oporu bez Przemocy”. Centrum doradza w organizowaniu bezkrwawych przewrotów politycznych. Jest to organizacja, która wywodzi się z zespołu ludzi, którzy wspierali wiele bezkrwawych przewrotów politycznych między innymi w Jugosławii.[/notify_box]

Gdybyśmy się kiedykolwiek obudzili w świecie, w którym trzeba było by walczyć o:

– demokrację
– ważne zmiany wagi Państwowej
– wolność

Na taki wypadek COP, przygotował kodeks, którego przestrzeganie pozwoli nam na dużo skuteczniejszy opór oraz zwycięstwo. Można go wykorzystywać dla celów takich jak powstrzymanie szkodliwych ustaw (np. ACTA), zmian w prawie czy w konstytucji.

Kodeks postępowania mający pomóc w organizacji bezkrwawego przewrotu politycznego.

1. Musi znaleźć się grupa ludzi przeświadczonych, że bezkrwawy przewrót jest możliwy;
2. Osoby te muszą założyć międzyuczelnianą organizację;
3. Organizacja ta musi opracować własną strategię protestów;
4. Należy przyjąć czytelny i wyrazisty symbol i nazwę ruchu, które będą czytelne i łatwo rozpoznawalne;
5. Należy ustalić proste i konkretne cele, których domagać się będą uczestnicy protestów;
6. Nigdy nie należy stosować siły (w razie ataku uciekać);
7. Należy być konsekwentnym i nieustępliwym w działaniu;

[notify_box font_size=”13px” style=”yellow”]
Uwaga jest to jedynie materiał edukacyjny. Bez specjalisty nie próbujcie tego w domu.[/notify_box]

 
Bibliografia:
Krzysztof Warecki- „Kondotierzy rewolucji”, Nasz Dziennik 4-5.11.2004, za: „Lekcja Majdanu. Polskie czasopiśmiennictwowobec Pomarańczowej Rewolucji”, str. 114.
– A. Maric- „Les faiseurs de revolutions”, „Politique Internationale” nr 106, zima 2004-2005, str. 325, za: Viatcheslav Avioutskii- “Aksamitne rewolucje”, Warszawa 2007, str. 34.
– Gene Sharp- „L’essentiel Est de diviser le camp adverse”, “Le Temps”, 10 grudnia 2004, za: V. Avioutskii- “Aksamitne rewolucje”, str. 209.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *