facebook szpieguje

Po co służbom Twoje zdjęcia z Facebooka?

Pamiętacie film Wróg Publiczny z 1998 roku? Pojawia się tam scena rozpoznawania twarzy na podstawie kamery przemysłowej znajdującej się w sklepie. Dzięki temu skorumpowane służby błyskawicznie otrzymują wszystkie informacje o osobie, która odwiedziła sklep. Okazuje się, ze owa fikcja mogła być prorocza.

Neeraj Kumar, ekspert systemów wizyjnych na Uniwersytecie Waszyngtońskim sądzi, że nigdy nie byliśmy bliżsi stworzenia takiego systemu. Czyli systemu, w którym wystarczy urywek filmu z kamery przemysłowej, by otrzymać w czasie rzeczywistym szczegółowe dane o wybranej sobie. Obecnie rozpoznawanie twarzy znajduje się na bardzo zaawansowanym etapie, szczególnie w sytuacji jeden do jednego czyli, komputer posiadając jedno zdjęcie w bazie, jest w stanie wyselekcjonować daną osobę z grupy z 95% dokładnością. Jednak nie jest już tak skuteczny, gdy porównujemy twarz nie z jednym zdjęciem, ale z milionami zdjęć zawartych w bazie.

technologies_b02_ss04

Każde porównanie to 5% szans na popełnienie błędu przez system, który bardzo szybko się mnoży w przypadku dużej bazy zdjęć. Co uniemożliwia, prawidłowe odpowiedzenie na pytanie – Kim jest ten człowiek?” – mówi Neeraj Kumar

Słabe strony systemu

Manuel Cuevera trener z biura szeryfa Los Angeles, zajmujący się rozpoznawaniem ekspresji mimicznych mówi: „Problem polega na tym, że nie ma jednego standardu zbierania danych, wiele kamer przemysłowych generuje obraz niskiej jakości, który zawiera cienie i prześwietlenia uniemożliwiające identyfikacje osób oraz emocji szczególnie przez systemy komputerowe.

Kolejny problem, to system potrzebuje wielu zdjęć porównawczych. W przypadku LA baza zawiera około sześciu milionów zdjęć aresztowanych, co generuje sporą kolejkę. Lecz jeżeli nigdy nie zostałeś aresztowany w Los Angeles, to nie ma Cię w takiej bazie i nie da się Ciebie zidentyfikować.

Facebook odda Twoje zdjęcia

Obecnie największą na świecie bazą biometryczną na całym świecie jest facebook. Bazę, tworzoną dobrowolnie, przez osoby dodające dziesiątki swoich zdjęć oraz informacji o sobie, swoich relacjach itp. Niezależnie, czy skasowaliście swoje konta na facebooku czy nie. Teoretycznie za każdym razem, gdy oznaczasz kogoś na zdjęciu, dodajesz dodatkową fotografię do bazy. Co usuwa dwa największe problemy w kwestii rozpoznawania naszych twarzy. Po pierwsze, facebook tworzy największą międzynarodową bazę osób, bez konieczności kontaktu z nimi, a po drugie, dostarcza wielu fotografii twarzy jednej osoby, z różnych profili i w różnym oświetleniu, co zdecydowanie podnosi możliwości systemu.

technologies_b02_ss03Jeżeli masz kilka zdjęć danej osoby, możesz z łatwością zbudować model 3D twarzy każdego człowieka. Facebook nigdy nie odpowiedział na zarzuty, udostępniania fotografii w celu inwiliglacji społeczeństwa.

Na zakończenie zobacz, zapowiedź systemu firmy NEC z zeszłego roku. Dodaj do tego bazę danych facebooka, system analizy ekspresji mimicznych FACS, a otrzymasz doskonały system inwigilacji społeczeństwa i przewidywania zachowań.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Po co służbom Twoje zdjęcia z Facebooka?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *