Pozytywne nastawienie nie pokona raka

Pewnie każdy z Was słyszał o tym, że potęga umysłu może pokonać raka i inne choroby. Niestety dane statystyczne i naukowe badania dowodzą, że to bardzo mało prawdopodobne. Sam czytałem książki, które opowiadały, że za pomocą mocy umysłu możesz zarobić miliony, poderwać każdą dziewczynę czy zostać Panem świata. Kiedy tylko jednak przyjrzymy się bliżej, tej teorii z perspektywy naszego zdrowia okazuje się, że Twoje pozytywne nastawienie wcale nie wpływa na stan Twojej choroby (nie mylić z jakością życia i pochodną tej sytuacji).

Moje poszukiwanie rozpoczęło się od informacji, że cudowne (niewyjaśnione) ozdrowienia w szpitalach, to statystyczny margines, który jest tak niewielki, że nawet się go nie szacuje (podobno poniżej 0,001%). Dlatego postanowiłem odszukać badania, które mówią o tym, że pozytywne nastawienie wydłuża życie chorych. I rzeczywiście takie znalazłem.

W 1989 na uniwersytecie Stanforda opublikowano badanie, które skupiało się na kobietach posiadających raka piersi z przerzutami. Badanie wykazało, że Panie, które należały do grupy wsparcia, żyły z rakiem dwa razy dłużej, niż ich koleżanki, które do grupy nie należały. Obie grupy, były pod taką samą opieką medyczną. Dla wielu naukowców zastanawiający był dobór grupy kontrolnej. Okazało się, że grupa kobiet, która żyła z rakiem dwukrotnie dłużej, żyła dokładnie tyle czasu, ile medyczna średnia przewiduje w takim wypadku. Średnia krótka przeżywalność grupy kobiet bez wsparcia wynikała zapewne z małej grupy kontrolnej oraz większej śmiertelności podczas operacji. Tym samym teza postawiona w badaniu, jakoby pozytywne nastawienie, wydłużało życie została obalona.

W 1996 roku  UCLA opublikowało badanie, w którym prezentowano dowód, że pozytywne nastawienie wpływa na zatrzymanie rozwoju choroby. 92% Chorych na czerniaka, którzy otrzymywali istotne wsparcie psychologiczne oraz należeli do grup wsparcia po 5 latach pozostawali przy życiu, Ci którzy wsparcia nie otrzymali umierali szybciej, ich grupa wynosiła już tylko 72% chorych po 5 latach. Po bliższej analizie okazało się, że rewolucyjny dowód posiadał ten sam błąd, który posiadało badanie z 1989 roku. Okazało się, że średnia przeżywalność wszystkich osób, chorych na czerniaka wynosi w przybliżeniu właśnie 92% po pięciu latach. Grupa kontrola została źle, bądź niefortunnie dobrana.

Ciekawym przykładem na zakończenie będzie przegląd 8 badań naukowych z 2007 roku, które dotyczyły 1,062 osób chorych na raka. Rezultaty osób, które były pozytywnie nastawione i otrzymywały wsparcie nie różniły się od osób, które owego wsparcia nie miały. Przeżywalność utrzymywała się w okolicach średniej przeżywalności wszystkich chorych na daną chorobę.

Czy to znaczy, że mam wpaść w depresję gdy jestem chory?

Absolutnie nie, może się okazać, że osoby które przeżywają depresję żyją krócej. Ponadto jakość Twojego życia jest bardzo istotna, skoro zostało mało czasu, to dlaczego masz je marnować na zastanawianie się co ze mną będzie? Czy idąc tym tropem myślenia każdy człowiek, który kiedyś umrze powinien się źle czuć z tego powodu? Carpe diem.

Jak walczyć?

Szczerze, mimo moich różnych wad zdrowotnych, zniszczonych stawów czy defekcie wzroku, nigdy nie byłem w takiej sytuacji, dlatego trudno jest mi doradzać. Jednak jakby mocniej się zastanowić, to każdy z nas mierzy się ze śmiercią i każdy wie ile średnio zostało mu czasu (chory czy zdrowy). Dlatego życzę Ci byś żył i żyła tak jakby miało nie być jutra. Chwytaj szczęście, zamiast planować, że kiedy będę: bogaty/zdrowy/chudy/sławny (niepotrzebne skreślić) to wtedy będę szczęśliwy, nie ma na co czekać.

Pozytywne nastawienie nie pokona raka, pozytywne nastawienie da Ci coś o wiele cenniejszego – nada Twemu życiu sens.

P.S. Może pozytywne myślenie nie pokona Twojej choroby, ale medycyna tak. To, że dziś nie ma na dane schorzenie leku, nie znaczy, że za miesiąc czy rok taki lek nie zostanie odkryty.

[sc:formularz-dolny ]

Źródła:

Beyerstein, B. L., Sampson, W. I., Stojanovic, Z., Handel, J. (2007) Can mind conquer cancer? In: S. D. Sala (Ed.). Tall tales about the mind and brain: separating fact from fiction. Oxford: Oxford University Press.

Edelman, S., Craig, A., & Kidman, A. D. (2000). Can psychotherapy increase the survival time of cancer patients? J Psychosom Res, 49(2), 149-56.

Fawzy, F. I., Fawzy, N. W., Hyun, C. S., Elashoff, R., Guthrie, D., Fahey, J. L., et al. (1993). Malignant melanoma. Effects of an early structured psychiatric intervention, coping, and affective state on recurrence and survival 6 years later. Archives of General Psychiatry, 50(9), 681-689.

Spiegel, D., Bloom, J., Kraemer, H., & Gottheil, E. (1989). Effect of psychosocial treatment on survival of patients with metastatic breast cancer. Lancet, 8668, 888-891.

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

3 myśli w temacie “Pozytywne nastawienie nie pokona raka”

 1. O ile samo pozytywne myślenie nie uzdrowi, to …
  pozytywne myślenie+
  opieka psychologiczna+
  dobra klinika niekoniecznie polska niestety
  + alternetywne metody czarnuszka+olej lniany+ soki warzywne, odkwaszanie organizmu
  + spacery
  to już daje duże szanse ku zdrowiu;)

 2. Gdzieś czytałem ( chyba świat wiedzy) ,że osoby wierzące w wyzdrowienie wytwarzają znacznie więcej komórek układu immunologicznego. Więc jak to dokładnie jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *