Preferencje wyborcze wyssałeś z mlekiem matki

Dziś odkrywamy, czego możemy się dowiedzieć o danej osobie na podstawie preferencji politycznych, oraz czy urodziliśmy się konserwatystami.

Polityczne preferencje wynieśliśmy z domu?

Nasze polityczne zaangażowanie jest kształtowane zapewne już od dziecka. Wiemy to dzięki Peterowi Haetowi, który odkrył to zjawisko w 2008 roku. Peter wraz zespołem z California Institute of Technology w Pasadenie. Przeanalizował dane 14 tysięcy osób. Wszystkie osoby odpowiedziały na pytanie, z jaką partią polityczną się identyfikują. Wniosek był następujący: to, z jaką opcją polityczną identyfikują się wyborcy, zależy głównie od społecznego wzorca z rodzinnego domu. Badani wybierali demokratów lub republikanów w zależności od tego, na którą partię głosowali ich rodzice (istnieje duży związek między decyzją rodziców a decyzją dzieci). Jednak czy geny miały jakieś znaczenie przy podejmowaniu decyzji? Peter Heat stwierdził w podsumowaniu badania, iż geny bliźniąt płci męskiej, (bo to na bliźniętach było prowadzone badanie) mają wpływ na poziom zaangażowania. Co może sugerować możliwość genetycznego uwarunkowania skłonności wyborczych.

Emocje a decyzje wyborcze

Politolog Douglas Oxley uważa, że przekonania polityczne danej osoby nie opierają się w żadnym przypadku tylko na racjonalnych przesłankach. W 2008 roku badacze z University of Nebraska w Lincoln określili poglądy polityczne na podstawie ich typowych reakcji. Badanie polegało na porównaniu intensywności reakcji na bodziec, jakim był wysoki dźwięk, na wybór danej opcji politycznej. Osoby o silniejszych reakcjach preferowały konserwatywne poglądy a osoby bardziej opanowane popierały poglądy o zdecydowani bardziej liberalnym zabarwieniu.

[notify_box font_size=”13px” style=”yellow”]Niestety badanie było przeprowadzone na bardzo małej grupie osób, gdyż zaledwie 46, dlatego należy je traktować bardziej jako ciekawostkę, niż dokładne badanie.[/notify_box]

Jakby nie wyglądało badanie, wnioski wydają się być słuszne, iż w sytuacji stresowej, jesteśmy bardziej skłonni popierać zaostrzenia kar, rozwój sfery militarnej kraju oraz większy stopień inwigilacji na rzecz bezpieczeństwa. Jednocześnie w sytuacjach komfortowych decydujemy się na bardziej liberalne poglądy.

Dlatego też w obliczu zapaści gospodarczych, militarnego zagrożenia społeczeństwa będą się kierowały w stronę bardziej konserwatywnych rozwiązań. „Prezydet” Rosji Władimir Putin, jako reprezentant prawicy, przed każdymi wyborami stara się podsycać lęki oraz obawy w celu konsolidacji wyborców wokół jego „silnej ręki”.

Podsumowując – nastroje społeczne mogą z łatwości wpływać na sondaże a w rezultacie na wyniki wyborów.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *