Profilowanie rasowe utrudnia ochronę lotniska – wywiad z dr Paulem Ekmanem

Dziś mam dla Was perełkę, 6 minutowy wywiad z dr Paulem Ekmanem. Tak to ten od mikroekspresji. Nasz guru ekspresji mimicznych rozmawia o bezpieczeństwie na lotniskach oraz o tym jaki wpływ ma profilowanie rasowe (np. traktować muzułmanów jako oczywiste zagrożenie) na bezpieczeństwo podróżnych. Wywiad odbył się 24 sierpnia 2012r.

Generalny Inspektor amerykańskiego departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada skargi od służb bezpieczeństwa lotniska, że są naciskani przez przełożonych do rasowego profilowania pasażerów. To część procedury bezpieczeństwa znanej jako „chat down”, stosowanej w części lotnisk w USA, gdzie oficerom nakazuje się zadać kilka pytań pasażerom, którzy mogą stanowić zagrożenie.

Rząd twierdzi, że procedura – oficjalnie nazwana jako program SPOT – jest o wiele bardziej skuteczna niż przypadkowe rozmowy z pasażerami „chat down”. Technika ta jest oparta w dużej mierze na badaniach prowadzonych przez dr Paula Ekmana.

Procedura SPOT to procedura polegająca w dużej mierze na pytaniach. Owe pytania podzielone są na dwie kategorie: 1 to kategoria kilku pytań otwartych, bardzo neutralnych np. czy nie zgubił Pan kluczy? Po której następuje analiza wysyłanych sygnałów z zakresu mowy ciała. Gdy część z sygnałów pokryje się z sygnałami listy „zbadaj to uważniej”, ochrona przechodzi do 2 etapu pytań, bardziej dokładnych np. w sytuacji gdy ktoś jest permanentnie smutny zostaje zadane pytanie: czy coś się stało? Dlaczego jesteś taki smutny? Dzięki tej wydawać by się mogło niepozornej rozmowie, ochrona zyskuje ogrom informacji o pasażerze. Tak powinna działać ochrona lotniska według dr Paula Ekmana. Uwaga cały wywiad został przeprowadzony w języku angielskim. 


[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]

Profilowanie w oparciu o rasowe stereotypy sprawi, że przeoczy się bardzo wiele osób, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie.

[/notify_box]
[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Jedna myśl w temacie “Profilowanie rasowe utrudnia ochronę lotniska – wywiad z dr Paulem Ekmanem”

  1. Świetna sprawa, dzięki za wrzucenie! Miałbym jeszcze jeden pomysł – w USA normą jest, że osoby rasy białej są bardziej podejrzliwe i i uważne, jeśli chodzi o rasę czarną – i na odwrót, osoby czarnoskóre są w większym stopniu nieufne w stosunku do „białych”. A z kolei Latynosi (ponoć) uważniej obserwują obie grupy – wystarczy zatem zadbać o właściwe proporcje rasowe w zatrudnieniu pracowników lotnisk i poziom bezpieczeństwa powinien wzrosnąć. (oczywiście w USA podniosą się głosy oburzenia – przecież to rasizm w miejscu pracy )

    A oprócz tego szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie – bo umiejętność detekcji symptomów zagrożenia trzeba porządnie przetrenować – tak, żeby rozpoznawać delikwentów błyskawicznie, łącząc intuicję z chłodną analizą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *