Przewidywanie zachowań

Czy da się przewidywać zachowania? Czy jesteśmy w stanie określić cel i ścieżkę zupełnie obcej nam osoby? Okazuje się, że dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu wizja „czytania w myślach” a bardziej w zachowaniach jest jak najbardziej możliwa. A do tego jest możliwa na masową skalę dzięki kilku naukowcom: Kris Kitani, Brian Ziebart, Drew Bagnell, Martial Hebert z Uniwersytetu Carnegie Mellon oraz Uniwersytetu Illinois w Chicago.

Dzięki funduszom Stanów Zjednoczonych, znana agencja badawcza DARPA będzie sukcesywnie finansowała projekt zapoczątkowany przez badaczy z Chicago. Owe narzędzie to system automatycznego nadzoru wideo. Celem tego przedsięwzięcia jest przewidywanie zachowań ludzi, mówimy tu dziesiątkach a nawet setkach obiektów naraz, a w efekcie istotą jest przewidywanie możliwego zagrożenia ze strony osób w zasięgu kamer systemu.

System miał by się opierać na istniejących już sieciach dozoru wizyjnego, tak by w momencie jego ukończenia, można było go natychmiastowo wprowadzić w najbardziej newralgicznych punktach, takich jak: lotniska, przystanki autobusowe czy węzły komunikacyjne.

Technikalia

System to oprogramowanie, które w pierwszym etapie identyfikuje podróżujących (prawdopodobnie głównie na podstawie ruchu), rozpoznaje otoczenie i wyszukuje w nim takich miejsc jak chodniki, przeszkody terenowe czy trawniki, by zmaksymalizować dokładność wyznaczenia przyszłej trasy danej osoby. Najprawdopodobniej pewne schematy będą mogły naprowadzić użytkowników systemu na jednostki podejrzane. Sądzę, że może to polegać na tym, iż osoby podejrzane będą poruszały się chaotycznie a cel będzie ulegał ciągłym zmianom, w przeciwieństwie do zwykłych pasażerów, którzy będą posiadali jasny cel np. punkt informacyjny, mapa obiektu, bramka odpraw czy kasa. I będą poruszali się w jego kierunku z dużą pewnością, dynamicznie.

Poniżej demonstracja systemu, jest interesująca. Twórcy zadbali nawet o czytelną i ładną oprawę graficzną, co jest niespotykane na tak wczesnym etapie badań:

Wszystkie materiały pochodzą z: http://www.cs.cmu.edu/ CMU School of Computer Science – Carnegie Mellon University

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *