mowa ciała

Randkowanie przez Internet ramie w ramie z kłamstwem

Zdarzyło Wam się spotykać osoby poznane w Internecie? Pewnie nie jedna osoba spotkała się sytuacją, gdy parter mocno różni się od tego, którego poznaliśmy w Internecie. Możemy tu mówić o wieku, wadze, zarobkach, stanowisku, mieszkaniu samochodzie można by to wymieniać bez końca.

Osoby, które charakteryzują się taką tendencją, to osoby które starają się przedstawić siebie za wszelką cenę w jak najlepszym świetle. Takie osoby potrafią koloryzować swoją historię, nawet gdy poznaliśmy ich osobiście a nasza relacja w kolejnych krokach przeniosła się do Internetu – oznajmia zespół badawczy z University of Kansas.

W badaniu profesor Jeffrey Hall wzięło udział 5.020 mężczyzn oraz kobiet, którzy korzystali z nieujawnionych portali randkowych. Większość respondentów stwierdziło, że nie kłamie budując relacje za pomocą takich portali. Jednakże większość z nich udzielała odpowiedzi wskazujących na fakt, iż opierają swój internetowy wizerunek przede wszystkim na ocenie innych i najważniejsze jest to, jak są odbierani przez potencjalnych partnerów, co jest wspólnym mianownikiem do osób koloryzujących swoje historie. Takie osoby są świadome tego jakie działania, zdjęcia czy atrybuty są atrakcyjne i nie wahają się ich wykorzystywać, mówi profesor Hall.[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że osoby koloryzujące swoją osobowość w Internecie, będą w takim samym stopniu koloryzować siebie w kontaktach face to face? A może nawet bardziej?[/notify_box]

Mężczyźni częściej i bardziej od kobiet naciągają fakty w każdej randkowej kategorii po za wagą ciała. Jednakże, różnica w intensywności kłamstwa na portalach randkowych między mężczyznami a kobietami jest stosunkowo niewielka. Wacha się w okolicach 10%. W przypadku tego typu kłamstwa determinantem nie jest płeć lecz samoocena.[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Czy wiesz, że mężczyźni kłamią 7 razy częściej na własny temat niż na temat innych?[/notify_box]

Ciekawą zależnością jest również fakt czy dana osoba szuka relacji długoterminowej. Jeżeli okazuje się że tak, ilość potencjalnych kłamstw mocno spada. Kłamcami są przede wszystkim osoby szukające krótkotrwałej rozrywki, która nie będzie ingerować w ich życie, dlatego są skłonne do wielu kłamstw.

Na podsumowanie warto dodać, że wizerunek osoby w Internecie oraz rzeczywisty są zbieżne ze sobą. Nie warto ich oddzielać gdyż w znaczącej mierze się ze sobą pokrywają. Jeżeli ktoś oszukuje nas w Internecie, to będzie nas oszukiwał i w rzeczywistości.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *