mowa ciała

Ręce do góry!

Rozlega się silne pukanie do drzwi, żona stanowczym krokiem zbliża się, by je otworzyć, ocierając ręce z wody, która pozostała jej po zmywaniu naczyń. Odsuwa zamek, uchyla drzwi i w ułamku sekundy (bo czas lubi zwalniać gdy emocje sięgają zenitu) kobieta dostrzega zamaskowaną postać, a jej serce ucieka do gardła. Następnie słychać głośny huk uderzających o ścianę drzwi i do mieszkania wlewają się antyterroryści, krzycząc –  ręce do góry! 

Po emisji tego programu zdarzyło mi się zapytać kilka osób, jak sądzą co oznaczają uniesione ręce? Większość ludzi mówiło: strach, podporządkowanie oraz zdenerwowanie. Interesującym faktem było, że nie tylko oni się mylili tego dnia, ale także antyterroryści, którzy już po raz kolejny pomylili mieszkanie, w którym miał znajdować się groźny przestępca.

Sytuacje, które budzą silne emocje, np. informacje w wiadomościach nacechowane agresją, są filtrem dla zachowań osób, które je widziały, to jak okulary, które zakłada się przez nos i ogląda otaczającą rzeczywistość.

Tymczasem wracając do rąk, w takim razie skoro to nie strach, ani zdenerwowanie to co w takim razie oznaczają uniesione ręce? Nasza kochana mowa ciała przychodzi nam z pomocą, by odpowiedzieć na to pytanie.

[notify_box font_size=”13px” style=”green”]Uniesione ręce są oznaką radości, pewności siebie oraz komfortu. Spójrz na sportowców stojących na podium, publiczność na fantastycznym koncercie czy swoich bliskich kiedy biją komuś brawo. Jest to jeden z gestów ewolucyjnych występujących u praktycznie wszystkich ludzi na naszym globie.[/notify_box]

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

2 myśli w temacie “Ręce do góry!”

 1. Jeśli ręce w górze są oznaką radości to jak to się ma do odruchu, kiedy ktoś nam grozi (np. bronią) ? Nie jesteśmy wtedy uradowani. Z tego co zdążyłam zauważyć i wyczytać można je zinterpretować tak – otwarte wewnętrzną stroną dłonie to znak otwartości (może na rządania terrorysty), a wraz z odsłoniętymi nadgarstkami tworzy obraz pokazania, że nie ma się nic do ukrycia, co dodatkowo wzmaga fakt, że mamy je z przodu, a nie z tyłu. Co do proponowanych interpretacji to np. strach bardziej będzie widać na twarzy takiej osoby, niż poprzez układ rąk i dłoni.
  Faktycznie sportowcy mają uniesione ręce gdy wygrywają, ale myślę, że tu mamy inny kontekst. Luźne ręce, uśmiech na twarzy i ulga, to daje inny efekt. A mowę ciała należy interpretować grupą ruchów, nie pojedynczymi znakami:)
  Co do bloga – bardzo ciekawy.
  Pozdrawiam.

  1. Droga Wiolu wpis informuje o fakcie iż uniesione ręce w przeważającej części przypadków będą nas informowały o stanie emocjonalnym zbliżonym do radości i pewności siebie. Za to uniesione dłonie podczas ataku (fizycznego) występują dlatego iż: po 1 pokazujemy, że nic w nich nie ma, po 2 gdyż z tej pozycji najtrudniej sięgnąć po broń. Niestety uniesione ręce są często odmiennie interpretowane przez zakorzeniony w mass mediach obraz.

   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *