Ryzyko Brokawa

Dziś rozpoczynają się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Zostaną wypite hektolitry piwa i zjedzone tony solonych orzeszków. Organizatorem i właścicielem praw do nazwy jest Federacja FIFA, której posunięcia są tak transparentne jak Sycylijskiej mafii. FIFA to organizacja, która wymyśliła (lub sprzedała) kolejny turniej Katarowi. To tak jakby organizować turniej szachowy na stacji metra, to się nie dodaje. Jaki jednak to ma związek z ryzykiem Brokawa? Jest i to duży a nazywa się – Sepp Blatter.

Tom Brokaw

General Views From The Robin Hood Gala

Jest znanym dziennikarzem prowadzącym programy telewizyjne typu talk-show w USA. Bardzo często błędnie oceniał wypowiedzi swoich rozmówców, jako kłamliwe w związku z ich specyficznymi manierami lingwistycznymi. Z uwagi na to dr Paul Ekman ukuł etykietę Ryzyko Brokawa (Brokaw hazard). W skrócie ryzyko Brokawa, to nic innego jak nadinterpretowanie charakterystycznych dla danej osoby manieryzmów oraz ruchów, jako wskazówek kłamstwa.

Jak minimalizować ryzyko Brokawa?

W przypadku materiału wideo – potrzebny jest materiał kontrolny. Czyli dodatkowy fragment filmowy, w którym nasz badany będzie wypowiadał się na neutralny temat. Dzięki temu będziemy mogli oznaczyć, pojawiające się sekwencje charakterystycznych gestów.

W przypadku analizy występującej podczas rozmowy – musimy porozmawiać na neutralny temat, nim przejdziemy do tematu właściwego. Idealnie do tego nadają się pytania otwarte typu: jak do nas trafiłeś? Jak minęła podróż? Czy możesz ją opisać?

Owe działania minimalizują występowanie tego ryzyka jednak, nie usuwają go w 100%

Sepp Blatter a ryzyko Brokawa

sepp-blatter_1388678c

Mimo, że Pana Seppa, jako głowę organizacji – FIFA, uznałbym równie wiarygodnego, jak deklaracje Pameli Anderson o tym, że jest dziewicą, to jest w nim coś, co mogłaby być źle zinterpretowane. Pan Blatter ma bardzo specyficzny niesymetryczny wyraz twarzy. Prawy łuk brwiowy jest deliktanie wyżej od łuku lewego. W kontekście ekspresji mimicznych ekspresja niesymetryczna mogłaby być związana z brakiem autentyczności, to jednak w tym przypadku, jest po prostu cechą indywidualną, niemającą wpływu na wiarygodność.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *