Jaki komunikat przekazują spodnie z krokiem w kolanach?

Pewnie każdy z Was kiedyś się zastanawiał, po co dorosłemu chłopakowi spodnie, które zawierają tyle materiału, że spokojnie wystarczyłoby na pokrycie namiotu, w którym byłoby tyle miejsca, by po za Wami, zmieścić tam małą wioskę uchodźców z bliskiego wschodu. Okazuje się, że nie jest to bezmyślna moda ale swojego rodzaju symbol  buntu, o którym wielu fanów tego rodzaju stylizacji nie zdaje  sobie sprawy.

Spodnie a sygnał homoseksualistów

Jedna z teorii głosi, że taki sposób noszenia spodni ma swoje korzenie w czeluściach więziennictwa. Według tej wersji wykorzystują go więźniowe aby dawać znak o swoim zainteresowaniu seksem z innymi więźniami. Miał to być sygnał, którego nie dostrzegą strażnicy więzienni, którzy kategorycznie, zabraniają kontaktów seksualnych między gośćmi ich ośrodków. Oczywiście jest to mit. Zapewne mający na celu stygmatyzować, osoby o takim ubiorze jako homoseksualne i tym samym obniżać ich status społeczny. Jednak jak to w każdej bajce bywa, zawarte jest tam ziarno prawdy.

A więc jak jest naprawdę?

Okazuje się, że rzeczywiście ten rodzaj ubioru ma swoje źródła w więzieniu. Jednak na tym wspólnym mianowniku, podobieństwa się kończą. Wszystko zaczyna się w Stanach Zjednoczonych i ma związek z zasadami bezpieczeństwa w więzieniu. Nie wiem czy wiecie, ale ze szczoteczki do zębów czy słomki do drinków można przy odrobinie motywacji zrobić całkiem ostre narzędzie. Dlatego tak istotne jest by dostarczać do więzienia tylko te przedmioty, które nie będą mogły być wykorzystywane jako broń.

To samo dotyczy pasków do spodni, które wykorzystywano do duszenia i wieszania współwięźniów. Stąd też opadające spodnie, bo w więzieniu zabrakło: szelek, pasków oraz wszelkiej maści sznurków. W 1990 roku, raperzy w stanach spopularyzowali ten sposób noszenia spodni, jako symbol wolności oraz buntu wobec zasad oraz władzy.

Podsumowując spodnie z krokiem w kolanach to symbol buntu, który ma swoje źródło w więzieniu, gdyż zakazano tam używania pasków. Taki styl nie ma nic wspólnego z homoseksualizmem.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *