sprzeczna mowa ciała

Sprzeczne sygnały mowy ciała

Dziś mam dla Ciebie zdjęcie, na które szczególnie zwrócił swoją uwagę i zanalizował dr Paul Ekman dla Huffington Post. Na tej fotografii widzimy Amandę Berry (z prawej strony) krótko po tym jak oswobodziła się z niewoli. Na zdjęciu widzimy spotkanie z siostrą Beth (z lewej strony). Uderzające są różnice w reakcji na twarzach owych kobiet, z emocjami które starają się ukryć. Beth jest przytłoczona, stara się uzyskać kontrolę nad swoimi emocjami, znajduje się na granicy łez o ile właśnie nie płacze, a mimo wszystko stara się uśmiechać.

Jej kąciki ust są opuszczone dokładnie jak w emocji smutku, jednak policzki unoszą się do góry jak w przypadku radości. Jej górna warga jest wysunięta ku górze, by zatrzymywać jakiekolwiek dźwięki wydobywające się z wibrującej pod wpływem emocji krtani, natomiast brwi układają się jak w klasycznej emocji smutku, czyli wewnętrzne kąciki ku sobie oraz ku górze. Jeżeli ktoś nie zna dokładnie sytuacji może pomyśleć, że to właśnie ona była więziona oraz gwałcona przez dekadę. Jednak to Amanda była ofiarą. Jest lepsza od Beth w nakładaniu maski uśmiechu. Jej twarz j również ukrywa smutek, widzimy to na czole. Pojawiają się tam niewielkie zmarszczki, aktywowane mięśniami brwi, których ułożenie sugeruje emocje smutku.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

2 myśli w temacie “Sprzeczne sygnały mowy ciała”

  1. Zauważyłem, że często gdy jest wielka radość a przy tym wzruszenie brwi układają się jak w ekspresji mimicznej smutku a jednocześnie usta są uśmiechnięte radość , lecz trochę inaczej niż normalnie . Np. Sportowcy gdy zdobędą długo wyczekiwany medal.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *