strach się bać

Strach ma większe …… mięśnie

Posiadanie broni to nie tylko poczucie mocy oraz bezpieczeństwa. Jedni mówią, że nie powinniśmy jej posiadać, bo stanowi to spore zagrożenie, a jeszcze inni, że odebranie broni społeczeństwu jest przyzwoleniem na wprowadzenie tyranii lub ludobójstwa.[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]„Stanton przypomniał, że wielokrotnie w historii byliśmy świadkami rozbrojenia obywateli, które poprzedzało wprowadzenie tyranii i eksterminację określonych grup społeczeństwa.” – Doktor Gregory Stanton, najbardziej znany na świecie ekspert ds. ludobójstwa..[/notify_box]

Wyjdź ze swojej głowy. Spójrz na siebie z perspektywy i zastanów się, na jakiej zasadzie oceniamy wielkość fizyczną drugiej osoby? Jest to wyłącznie fizyczna ocena gabarytów, czy ma na nią wpływ, więcej czynników, takich jak: nasz stosunek do danej osoby, sposób ubierania się, umięśnienie itp?

Prawda jest taka, że wielkość drugiej osoby to subiektywne odczucie, na które składa się szereg czynników. Trzymający w dłoni nóż, pistolet, kij bejsbolowy mężczyzna będzie wydawał się większy od tego wyposażonego w bukiet kwiatów czy czekoladki, nawet jak zje je wszystkie na miejscu, razem z papierkami. Skala zagrożenia za strony drugiej osoby jest przekładana na jej wielkość.

Badanie przeprowadzono na próbie 628 osób. Wszystkim zainteresowanym prezentowano zdjęcia, dłoni, z różnymi przedmiotami, a następnie prezentowano im szereg zdjęć, mężczyzn w skali od najmniej umięśnionych i nie wysokich do umięśnionych, charakteryzujących się wysokim wzrostem. Zadaniem badanych było dopasować rękę, do modela. Okazało się, że ręce z niebezpiecznymi przedmiotami, były przydzielane do mężczyzn wysokich i umięśnionych, średnio o 17% na korzyść uzbrojonych. Dla pewności badanie powtórzono z uwzględnieniem wzorców popkulturowych uzbrojonych mężczyzn. Kolejne badanie potwierdziło prawidłowość, im niebezpieczniejszy przedmiot tym większa postać. W badaniu wzięło udział ponad 1.000 osób.

Podsumowują Strach ma większe …… mięśnie.

Badania przeprowadzano na  University of California, Los Angeles (UCLA)

Artykuł zainspirowany kopalniawiedzy.pl – polecam.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

2 comments

Add yours
    • Piotr Marszałkowski 7 sierpnia, 2013 at 07:07 Odpowiedz

      Ja przy moim 173 niekiedy czuje się jak 5 metrowy gigant z diamentu ;), ale jestem raczej mało reprezentatywną próbą badawczą.

      A tak, na poważnie to sądzę, że poczucie wysokości jest również subiektywne.

Post a new comment