Tego jeszcze o sobie nie wiesz …

Nie wiem czy słyszałeś o błędach poznawczych. Dziś opowiem Ci o jednym z nich –  błędzie empatycznym. Jest to element, który może Ci uniemożliwić ocenę swoich przyszłych zachowań, ocenę mowy ciała czy rodzaj ekspresji mimicznej Twojego rozmówcy. Owy przypadek badali w swoich pracach: George Lowenstein, Simone Rovers, Boven, Leaf, David Dunning.

Na początek podziel przykładowe stany emocjonalne na polarne przypadki np. głodny i syty, napalony i oziębły, podekscytowany i znudzony. A teraz gdy masz już garść przykładowych stanów, zobacz siebie w jednym z nich, gdyż będąc w danym stanie polarnym nie możemy dokładnie ocenić jak będziemy się zachować w przeciwnym. Badania George Lowensteina skupiały się wokół seksualności, ciekawym przykładem była sytuacja, w której badano mężczyzn w dwóch etapach. Na pierwszym dawano im test z pytaniami o to czy są w stanie przespać się z 40 latką, czy interesuje ich seks w trójkącie itp. Następnym razem, przed podaniem testu ze zmienioną kolejnością pytań, wyświetlono im film pornograficzny. Jak się okazało wyniki różniły się diametralnie (bo stan się zmienił).

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Niektórzy nazywają efekt błędu empatycznego słomianym zapałem, gdyż w momencie podejmowania decyzji (stan A) nie jesteśmy przewidzieć jak się zachowamy podczas realizacji planu (stan B). To dlatego łatwo jest powiedzieć, że wreszcie przestaje żreć słodycze czy, napisze pracę magisterską w tydzień a gdy przychodzi moment działania nic z tego nie wychodzi.[/notify_box]

Jak uniknąć błędu empatycznego? Przede wszystkim doświadczaj, kiedy doznasz oślepiającego gniewu, kompletnej miłości, dodającej skrzydła radości czy gorącego podniecenia. Dopiero wtedy jesteś w stanie ocenić jak się zachowałeś, poznajesz siebie zamiast halucynować na ten temat. Następnie korygujesz swoje zachowania lub cieszysz się jak fantastyczną osobą jesteś. Doświadczanie pomoże Ci również w odczytywaniu innych ludzi, bo w gruncie rzeczy jesteśmy do siebie strasznie podobni… szczególnie tam głęboko w środku.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *