Ucząc ludzi nigdy nie powinieneś tego mówić

Dawno, dawno temu, jeszcze zanim zainteresowałem się mową ciała i komunikacją niewerbalną obserwowałem środowisko rozwojowców, bo było to ciekawe i dla mnie budujące. To wtedy powstały pierwsze kluby NLP, pierwsi trenerzy. Potem okazywało się, że jedni trenerzy nie potrafią współpracować z innymi i było to tam dość powszechne, współpraca i tworzenie ośrodków było czymś nie do pojęcia, jak stado pawianów, z których żaden nie potrafi pójść na kompromis w celu stworzenia zespołu i zrobienia czegoś większego. Obecnie mogę śmiało powiedzieć, że żyjemy w czasach po NLP, gdzie owa mistyczna nazwa przestała być modna, a i potrzebna. Niestety dla NLP to środowisko nagromadziło sporo syfu, który obecnie trudno oddzielić od wartościowej wiedzy.

Tego nigdy nie mów swoim uczniom

To tam też po raz pierwszy podczas jednego z treningów byłem świadkiem takiej oto sytuacji: w duże hotelowe okno wlewało się mnóstwo sierpniowego słońca, ubrania kleiły się do ciała, a klimatyzacja ostatkiem sił rzęziła mieszając gorące powietrze. Szkolenie prowadził nazwijmy go – Trener Egocentryk. Podczas jednego zadania, padło prawie anonimowe pytanie od strony publiczności do naszego bohatera – a skąd wiadomo, że ta technika jest skuteczna, ja czytałem coś zupełnie odwrotnego? Wtedy nasz trener wygłosił hasło klucz dzisiejszego wpisu to jest moja obserwacja, musisz zacząć patrzeć to i Ty zobaczysz, że to działa. Z perspektywy słuchacza, można to zaakceptować, ale jeżeli spojrzysz, co dzieje się pod spodem zrozumiesz, że to bzdura.

Co oznacza – dla mnie to działa?

To oznacza, że trener nie ma innego argumentu, aby poprzeć swoje twierdzenie. Jest to dość powszechna skaza wśród hura Trenerów gdyż tworzą się na zasadzie kopiowania, nie edukacji. Ponadto, jeżeli trener wtrąca – musisz zacząć patrzeć to już robi się kupa, bo nie dość, że trener nie ma wiedzy to ponadto winę zrzuca na słuchacza.

Empiryka czy badania?

Przekonanie, że doświadczenia są ważniejsze od badań są kolejną bzdurą. Ten argument jest niesamowicie często wykorzystywany i jest równie głupi jak zakładanie nart na głowę – dla mnie to działa, dlatego uczę innych jak zjeżdżać z nartami na głowie. A dlaczego? Bo badanie to taki empiryzm x próba badawcza + zasady pozwalające na unikanie błędów poznawczych. Badanie ma na celu uśrednienie wiedzy, znalezienie wzorców w społeczeństwie i uniknięcie błędów poznawczych, które są nieodzowne gdyż jesteśmy tylko i aż ludźmi.

Finito

Jeżeli słyszysz – dla mnie to działa, zacznij patrzeć itp. Możesz być świadom, że trener nie wie, o czym gada i czas go dobrze sprawdzić.

P.S. Wiesz, dlaczego tak mnie denerwuje takie podejście? Bo kiedyś sam takie miałem, i możliwe, że to dla tego porzuciłem wiele tematów, których może uczyć trener na rzecz jednego. Bo nie chciałem być dobrym trenerem od wszystkiego. Chcę być mistrzem w jednym – mowie ciała.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

1 comment

Add yours
  1. Rafał Garbarczyk 1 kwietnia, 2014 at 09:43 Odpowiedz

    W Pełni się zgadzam Piotrze 🙂 Zawsze ale to zawsze dobry trener rozwoju powie Ci jedno: ” To, że zadziałało to u mnie nie oznacza, że tak samo będzie u Ciebie”. Na każdą osobę mogą działać inne metody i sposoby, dlatego jest tak dużo technik praktycznie, w każdym temacie dotyczącym rozwoju.

Post a new comment