emocje

Usłyszeć emocje

Nowe badania sugerują, że emocje takie jak: gniew, smutek czy radość są zaprogramowanie nie tylko w naszej mimice ale i w muzyce, którą tworzymy oraz której słuchamy. Wydawnictwo Live Science informuje nas o ciekawym odkryciu. W przeszłości naukowcy dowiedli, że zwierzęta lubią inną muzykę niż ludzie, a muzyka stymuluje ten sam ośrodek mózgu co u ludzi, czyli ośrodek odpowiedzialny za jedzenie, seks oraz miłość. Owe badanie było swojego czasu szeroko opisane w National Academy of Sciences.

kreungNaukowcy postanowili, pójść dalej w kwestii muzyki. Postanowili zapytać studentów z Dartmouth oraz plemię Kambodżańskie Kreung oto, by wyrazili podstawowe emocje za pomocą muzyki. Do tego eksperymentu wykorzystano konsoletę, w której obie grupy badawcze mogły ustawiać: szybkość, tonację oraz kilka innych zmiennych w przygotowanej muzyce. Co ciekawe, obie grupy stosowały bardzo podobny zestaw kombinacji w stosunku, do tych samych emocji. Co jest pierwszym dowodem na ewolucyjne dziedzictwo związku pomiędzy muzyką a emocjami.

Zewnętrzny obserwator eksprymentu  Jonathan Schooler profesor nauk psychologicznych na uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara powiedział: „Wyniki badań pokazują dlaczego, muzyka jest dla nas tak ważna oraz gdzie znajdują się jej korzenie. To nasze bardzo prymitywne, wrodzone reakcje pozwalają na identyfikacje muzyki i łączenie jej z różnymi stanami emocjonalnymi.”
Podsumowując muzyka, łagodzi obyczaje …… genetycznie.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours