VibraImage – alternatywa dla mikroekspresji

Witaj, ostatnio natknąłem się na informacje o instalacji systemu do monitoringu podróżujących w Moskiewskim metrze. Jego zadaniem jest monitorowanie stanu emocjonalnego oraz jego natężenie u pasażerów. System znajduje się obecnie w fazie testów, jednakże spowodował we mnie ogromną ciekawość. Postanowiłem dowiedzieć się jak ma działać system i szczerze powiedziawszy byłem przekonany, że Rosjanie użyli mikroekspresji, jako narzędzia do detekcji emocji. Jakie było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałem się o prostszym systemie pozwalającym na cyfrową detekcję emocji made in Russia. (Owy system powstał w Sankt Petersburgu.)

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]Mikroekspresja –  jest to krótkotrwała (poniżej jednej sekundy) nieświadoma ekspresja mimiczna, charakterystyczna dla przeżywanego stanu emocjonalnego, w przypadku mikroekspresji rozróżniamy siedem podstawowych emocji: zadowolenie, radość, gniew, obrzydzenie, smutek, strach, zaskoczenie. Mikroekspresje są to ewolucyjnie nabyte reakcje występujące u całego gatunku ludzkiego, niezależenie od socjalizacji, kultury oraz wieku. Więcej o mikroekspresjach znajdziesz [tutaj] [/notify_box]

Było to tym bardziej interesujące, iż 20 września odbyła się w Sądzie Nawyższym RP, pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Pana Sędziego Stanisława Dąbrowskiego jednodniowa konferencja pt: „Nowoczesne technologie w procesie karnym i czynnościach wykrywczych a prawa i wolność obywateli„. Po sesji plenarnej odbyły się sesje panelowe gdzie między innymi prezentowano naszą propozycje pt. System ujawniania ukrytych emocji.

[notify_box font_size=”13px” style=”blue”]VibraImage to oprogramowanie komputerowe, które rejestruje drobne drgania żywego organizmu przez standardowe środki techniczne, takie jak kamery cyfrowe czy systemy monitoringu. Każda mała cząstka wibrującego ludzkiego ciała jest połączona mentalnie i fizjologicznie z procesami zachodzącymi w naszym mózgu  Dzięki detekcji oraz kategoryzacji drgań jesteśmy w stanie określić poziom, rodzaj emocji oraz wykryć kłamstwo. (tłumaczenie z Manual  VibraImage System by Elsys Corp.) [/notify_box]

Dlaczego alternatywa dla mikroekspresji?

Już spieszę z wyjaśnieniem. Gdy kilka miesięcy temu planowaliśmy System Ujawniania Ukrytych Emocji (SUUE), braliśmy pod uwagę głównie mikroekspresje, jednocześnie zdawaliśmy sobie sprawę ze złożoności procesu oraz trudności we wdrożeniu. Gdyż w tym przypadku nie wystarczyło wykryć emocje, ale na początek trzeba było wykryć twarz, określić, pod jakim kątem się znajduje, oznaczyć punkty na twarzy i dzięki temu badać emocje. Niestety problemem było również niedostateczne oświetlenie, różnokolorowe i o przeróżnych temperaturach barwy światła. Do tego dochodził ruch osób, a nawet para wydobywająca się z ust podczas wysokiego mrozu. Ilość problemów jest ogromna, jednakże nie niemożliwa do pokonania. Większość z tych aspektów, o których wspominam instytuty w USA już rozwiązały.

Kiedy zasięgnąłem informacji na temat VibraImage okazało się, że system jest w dużym skrócie mówiąc -prosty. Szczególnie, jeżeli mówimy o cyfrowym zastosowaniu. Cały system opiera się o ruch (drgania) i jego natężenie, co eliminuje wiele kłopotów związanych z oświetleniem czy detekcją osoby, po prostu poszukuje się ruchu i kategoryzuje. Rozumiem również, że ta technologia jest mniej dokładna, jednakże dużo prostsza we wdrożeniu, a co za tym idzie tańsza i szybsza.

Działanie systemu

Na tą chwile nie mogę Ci zdradzić wielu szczegółów, gdyż sam ich nie znam. Właśnie zabieram się za zdobycie oprogramowania do systemu oraz edukacje w zakresie jego użytkowania. Gdy przeprowadzę jego testy opowiem Ci dokładnie jakie daje efekty oraz czego można się po nim spodziewać.

Przykład działania systemu:

P.S. Już dziś możesz kupić prosty program do detekcji emocji za pomocą VibraImage, jako dodatek do Skype [tutaj], jest to zapewne znacznie ograniczona wersja, jednakże pokazuje jak działa system oraz czego można się po nim spodziewać.

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours