mowa ciała wiek

Wiek drugiej osoby poznamy po mowie ciała

Jak poznać wiek drugiej osoby? Po zmarszczkach? Tak. Po sposobie chodzenia? Też. Po ilości siwych włosów? Również. Jednak te wszystkie elementy możemy spotkać i u ludzi młodych, dlatego są to tak mylne wskazówki. Okazuje się, że rozpoznajemy wiek drugiej osoby po kontraście. Zaraz Ci wyjaśnię o co chodzi i dlaczego kobiety nieświadomie znają tą cechę, jednak na poziomie świadomym są bardzo zaskoczone.

Zastanów się, dlaczego kobiety pokrywają swoją twarz makijażem? Po co są im ciemne brwi, rzęsy oraz czerwone usta i białe zęby? By być bardziej atrakcyjnymi? Oczywiście. Tylko dlaczego trochę koloru od tysięcy lat (już w Egipcie noszono makijaż) jest dla nas atrakcyjne? Ponieważ powoduje on kontrast pomiędzy bliskim sobie częściom twarzy. Nieświadomie oceniamy ludzi właśnie za pomocą takich mikro miejsc. Makijaż kobiety, zaburza ocenę na jej korzyść, oceniamy je wtedy jako młodsze (młodość jest najważniejszym składnikiem kobiecej atrakcyjności).

W jednym z badań, zespół pod przewodnictwem dr Russella starał się zbadać różnice twarzy pod względem wieku. Do tego eksperymentu wykorzystano 289 Francuzek, których twarze umieszczono na fotografiach, zadbano oto by zachować dokładnie takie same warunki podczas wykonywania zdjęć, w tym z aptekarską wręcz dokładnością zadbano o oświetlenie. Następnie podzielono twarze na 5 grup wiekowych. Badania ustaliły, że z upływem lat kolor ust, brwi oraz oczu staje się mniej nasycony, a skóra w tych okolicach ciemnieje redukując tym samym kontrast między nimi.

mowa ciala

Drugie badanie polegało na ocenie twarzy kobiet, których usta, brwi oraz oczy zostały zmienione za pomocą programów graficznych. Owe badanie potwierdziło tezy poprzedniego, kobiety z mniejszym nasyceniem kolorów odpowiednich miejsc, co za tym idzie z mniejszym kontrastem były oceniane jako starsze. Natomiast kobiety o wysokim kontraście były oceniane jako młodsze.

Aspects of Facial Contrast Decrease with Age and Are Cues for Age Perception -Aurélie Porcheron, Emmanuelle Mauger, Richard Russell
[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *