Wizerunek osobisty – jak sprawiać wrażenie bardziej wartościowego pracownika

Zdarza nam się spotykać ludzi mniej utalentowanych, którzy pełnią bardzo wysokie funkcje w firmach. Jak to się dzieje, że osoby nie posiadające kwalifikacji, nie potrafiące doprowadzić do końca projektu stają się tak ważne dla danego przedsiębiorstwa? (nie wliczając w to koneksji)

Patrząc z innej perspektywy, zdarzało mi się spotykać genialnych programistów, których zdanie było pomijane na rzecz innych osób, mniej znaczących w danym projekcie.

Osoby, które mają dużą władzę w przedsiębiorstwach to osoby, które potrafią zdobyć zaufanie, są pewne siebie, potrafią zjednać sobie ludzi, bywają zawsze na miejscu, emanują entuzjazmem oraz pozytywną energią. Przechodząc do meritum – co trzeba zrobić, by być postrzeganym w ten sposób? Na pomoc przychodzi nam mała lekcja z zakresu wizerunku. Istnieje kilka wspólnych mianowników pozwalających nam na uzyskanie wizerunku osoby bardzo wartościowej dla zespołu.

Bądź szczerze zainteresowany – Zadbaj o swoją pozycję, najkorzystniej będziesz prezentował się w pozycji wyprostowanej, staraj się łapać kontakt z osobami, które w danym momencie się wypowiadają. Unikaj ziewania, przecierania oczu, rysowania wzorków w notatniku oraz podpierania głowy.

Bądź widoczny – Usiądź w pierwszym rzędzie, najlepiej blisko osoby prowadzącej spotkanie. Zadawaj pytania, bądź aktywnym słuchaczem. Ludzie uwielbiają być słuchani oraz wypytywani, oto w czym są naprawdę dobrzy. Jeżeli chcesz wygłaszać opinie musisz mieć mocną wiedzę na dany temat.

[list_item]Pewność siebie to podstawia – Gdy jesteś na spotkaniu, o którym zapomniałeś lub nie masz o nim zielonego pojęcia, zachowaj spokój oraz pewność siebie. Postaraj się  poruszać powoli, wykonuj oszczędne ale stanowcze gesty. Sprawiaj wrażanie jakbyś dokładnie wiedział gdzie jesteś i co robisz.

Nie pozwól nikomu patrzeć na ciebie z góry – dosłownie – Załóżmy, że podchodzi do Ciebie osoba, która opowiada Ci o jakimś projekcie, zaproponuj takiej osobie usiąść, zamiast stać nad Tobą. Osoba, która jest wyższa w konwersacji zdaje się dominować oraz mieć lepszą pozycję.

Zadbaj o ubranie – Pamiętaj aby w pracy oraz podczas spotkań nie wyglądać jak na plaży. Nie mówię tu o smokingu ale koszula powinna wystarczyć. Dopasuj ubiór do charakteru danej firmy.

Pamiętaj, nie chodzi tu o jedno spotkanie, tylko o zestaw zachowań, który warto wprowadzić do swojej pracy, by podnieść swoją wartość w oczach pracowników oraz przełożonych. Owocnej pracy!

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

2 myśli w temacie “Wizerunek osobisty – jak sprawiać wrażenie bardziej wartościowego pracownika”

  1. Mam pytanie odnośnie przedostatniego punktu. Jako osoba z natury aktywna, nie przepadam za siedzeniem w jednym miejscu. W przypadku gdy ktoś proponuje mi bym zajął miejsce i wyjaśnił jakiś aspekt pracy, zdecydowanie wolę jednak zachować swoją dotychczasową pozycję, w której bardziej komfortowo się czuję. Wynika to nie tylko z tego, że siedzenie jest dla mnie trochę nienaturalne, ale też, moim zdaniem, utrudnia komunikację w sytuacji wyjaśniania czegoś. Tym bardziej jeżeli mam jakiś projekt i stojąc obok swojego rozmówcy, czy też naprzeciwko niego, łatwiej jest mi wskazać jemu jakiś konkretny punkt w opracowaniu, niż siedzieć naprzeciwko i gimnastykować się. Dlatego też pytam, jak umiejętnie odmówić takiej propozycji, ażeby ta osoba nie poczuła się w jakiś sposób urażona lub też nie uznała tego za próbę dominacji nad nią?

    1. Ważne aby podczas słuchania rozmówcy zająć jego pozycje. Podczas prezentowania możesz aktywnie pokazywać w pozycji stojącej. Nie myl przemawiania do grupy z rozmową jeden na jeden. W przypadku mówienia do grupy musisz stać, by Twój komunikat docierał do wszystkich słuchaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *