Wykrywanie kłamstw – Dmitrij Miedwiediew

W ramach odskoczni od świątecznych przygotowań, mam dla Was materiał, dzięki któremu podniesie się poziom waszego wewnętrznego wykrywacza kłamstw. W poniższym filmie, reporterka pyta prezydenta o kontakt z pozaziemskimi cywilizacjami. Obecny prezydent Dmitrij Miedwiediew, zamiast szybko zakończyć wypowiedź, postanowił zażartować, może odrobinę zadrwić z dziennikarki i z kompletną powagą odpowiedział na jej pytanie. Mimo, że odpowiedz jest wręcz komiczna, to jednak zachowanie Pana Dmitrija jest niezwykle ciekawe. Zwracam uwagę na jego zachowanie, styl mówienia oraz energię. Zobaczcie film sami i postaracie się wyszukać sygnałów kłamstwa.

A teraz tak poniżej masz do rozwinięcia listę wskazówek kłamstwa, proszę najpierw zobacz materiał wideo. Postaraj się samemu wyłapać wskazówki, jest wielce prawdopodobne  że zobaczysz coś czego ja nie wyłapałem.

– ciągły kontakt wzrokowy
– nadmierne podkreślanie wypowiedzi
– zbyt wielka ilość szczegółów
– zbyt oficjalny język
– propozycja ostrych konsekwencji (panika)

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

7 comments

Add yours
 1. magda 22 stycznia, 2013 at 20:35 Odpowiedz

  wybaczcie ale samo pytanie i cała otoczka wymyka się spod definicji kłamstwa Ekmana i jedyną prawdziwą oznaką kłamania są tutaj gesty podążające za słowami.

  • Piotr Marszałkowski 22 stycznia, 2013 at 20:43 Odpowiedz

   Magdo nie wiem czy dobrze rozumiem, Twój komentarz i czy jest skierowany do mnie, dlatego jeżeli napisze coś nie tak to mnie popraw. Rzeczy, o których tu mówię, są zaczerpnięte w dużej mierze od Paula Ekmana, oczywiście nie jest to jedyna postać, od której się uczę. A wskazówki wskazane dotyczą w zasadzie gestów i technik pojawiających się po słowach. Oczywiście są wskazówki pojawiające się równolegle np. zmiana tembru głosu, tempo oddychania.

 2. Michał 15 stycznia, 2013 at 20:25 Odpowiedz

  Tak , ale Dmitrij raczej nie odczuwał zbytniego stresu/strachu przed okłamaniem wtedy wskazówki kłamstwa są najbardziej widoczne , To było raczej w formie żartu , wiec było mu to obojętne .

  Ale czy w przypadku Prezydenta w wypowiedzi przed kamerami można zaliczać zbyt oficjalny język do wskazówek kłamstwa ? Nie jest to raczej nawyk z racji stanowiska? ( mówię w szczególności o innych przypadkach ) ?

  • Piotr Marszałkowski 16 stycznia, 2013 at 09:05 Odpowiedz

   Tak , ale Dmitrij raczej nie odczuwał zbytniego stresu/strachu przed okłamaniem wtedy wskazówki kłamstwa są najbardziej widoczne , To było raczej w formie żartu , wiec było mu to obojętne.
   – Tak masz racje, jednakże wzorce „kłamstwa” takie jak zbytnia szczegółowość występują, bez względu na poziom stresu. Stres kumuluje wskazówki.

   Ale czy w przypadku Prezydenta w wypowiedzi przed kamerami można zaliczać zbyt oficjalny język do wskazówek kłamstwa ? Nie jest to raczej nawyk z racji stanowiska? ( mówię w szczególności o innych przypadkach ) ?
   – Tak może tak być, co jednocześnie pokazuje dwie rzeczy: dzięki takiemu stylowi wypowiedzi traci na wiarygodności oraz łatwiej jest mu maskować kłamstwo.

 3. Adam 25 grudnia, 2012 at 01:28 Odpowiedz

  „po zakończeniu urzędowania, teczki są przekazywane nowemu prezydentowi”
  czy to jedyna prawda, jakiej możemy być pewni? 😀

  • Piotr Marszałkowski 24 grudnia, 2012 at 09:16 Odpowiedz

   Tak częste mruganie oczami, jest jedną z oznak kłamstwa. Tu ją pominąłem gdyż: wideo ma za słabą jakość, by ocenić czy rzeczywiście mruganie jest ciągłe, nie wiemy także czy to nie oświetlenie w studiu wpływa na częstsze mruganie.

Post a new comment