Złe odżywanie negatywnie wpływa na odczytywanie ludzi

Kobiety z zaburzeniami odżywiania takimi jak duża nadwaga lub anoreksja mają problem z odczytywaniem emocji oraz empatią.  Jest to związane z brakiem umiejętności socjalnych, które kompensują się w tego typu przestrzeniach.

Do badań wybrano 80 kobiet, wśród nich znalazły się: bulimiczki, anorektyczki oraz kobiety z zaburzeniami żywieniowymi. Żadna z nich nie podlegała leczeniu podczas badań. Na potrzeby eksperymentu zebrano 160 zdjęć z twarzami znanych mężczyzn oraz kobiet, dla ułatwienia usunięto nachodzące na twarz włosy oraz inne elementy. Twarze na zdjęciach wyrażały: szczęście, smutek, radość, gniew, obrzydzenie, zadowolenie oraz strach.

Okazało się, że osoby z badania są zdecydowanie mniej wrażliwe na emocje poniżej 50% intensywności, czyli emocje mniej intensywne nie były właściwie dostrzegane.  Ciekawym zaobserwowanym efektem był fakt, iż osoby ze skrajną niedowagą nie są wstanie dostrzec emocji strachu oraz gniewu.  Za to osoby ze zdecydowaną nadwagą myliły strach ze złością oraz interpretowały złość, jako smutek. Nadmienię także, że w przypadku tego zadania zdjęcia były pokazywane zdecydowanie dłużej niż podczas treningów mikroekspresji.

Było to pierwsze badanie udowadniające związek dysfunkcji żywieniowych z niemożliwością odczytywania pewnych emocji.

Na podstawie: The influence of emotional intensity on facial emotion recognition in disordered eating. Ridout N, Wallis DJ, Autwal Y, Sellis J. 2012

[sc:formularz-dolny ]

Share this post

Piotr Marszałkowski

Z mową ciała i wykrywaniem kłamstwa jest jak z seksem, wszyscy myślą, że się na tym świetnie znają.

No comments

Add yours