Co znaczą kolorowe paski na pastach do zębów – czyli o psychologii słów kilka

Środek dnia, słońce oblewa pobliskie budynki i spieszących się z werwą ludzi. Obok pobliskiego budynku biurowego, jednego z tych szklanych olbrzymów postawiono zieloną sofę. Sofa jak każdy widzi typowa IKEA i tak sobie stoi. Najciekawsze okazały się reakcje ludzi. Młodzi aspirujący w koropo na wyższe stanowiska, uznali, że to nowa ambientowa kampania Black Red White. Para starszych ludzi uznała, że to będzie happening jakiejś organizacji ekologicznej, bo czytali w gazecie, że mają wycinać w pobliżu 2 drzewa, a na deser matka z dzieckiem oznajmiła, że to skandal i jak taka kanapa może stać na środku drogi, że Policja nic nie robi.

Każdy na temat kanapy wyrobił sobie przekonanie i każde równie prawdziwe jak załogowa misja na Marsa pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. Po krótkiej chwili schodzi na parter Pan Stasiu dozorca, widzi grupkę ludzi obserwujących sofę i mówi – A co Wy ludzie kanapy nie widzieliście? I tarmosi ją do korytarza gdzie miała stać wraz z zielonymi fotelami, które zaniósł tam chwilę wcześniej.

To ludzka cecha szukania wzorców. Tylko ta nasza cecha przypomina dziecko, które do swojej zabawki z dziurką w kształcie kwadratu wpycha klocek o kształcie kółka i cieszy się, że mu się udało.

Co oznaczają kolorowe paski na tubkach?

squares-on-tubes-pxPortal Szczecinianin pisze: Na co więc zwracać podstawową uwagę, wybierając przed urlopem kremy z filtrami UV? Na kolorowe paski na zgrzewkach tubek i niewielkich saszetek. Kolorowe paski to nic innego, jak Certyfikat Jakości ISO wprowadzony prze Unię Europejską dla naszego BEZPIECZEŃSTWA. Niestety pojawiają się one tylko na tubkach plastikowych.

Kosmetyki w tzw. tubkach, które zawsze zawierają oznaczenie paskiem na zgrzewie, to m. in: pasta to zębów, kremy i balsamy do twarzy, rąk, stóp czy całego ciała, szampony, żele do mycia ciała, twarzy i inne.”

I mimo, że moje praktyki w studiu graficznym odbyłem już wiele lat temu, to nie mogę się nadziwić kreatywności w wymyślaniu tych bzdur. Szukając dalej znalazłem podobne mity związane z:

  • Kropkami na puszkach od piwa
  • Paskami na tubkach od pasty do zębów
  • Opakowaniami żywności

To o co chodzi z tymi paskami?

Odpowiedź jest banalnie prosta, ten fragment koloru „eye mark” jest dodawany wraz z pierwszą warstwą farby tak by następne warstwy mogły być pozycjonowane według tego pasera, co za tym idzie by obrazek był ładnie nadrukowany i kolorowy, a nie rozmyty, czy wyglądający jakby miało się go oglądać w okularach 3D.

Pasery mogą mieć różne kształty, w druku są głównie spotykane jako kółka, kwadraty czy celowniki. Kolor pasera, zależy od koloru tła. Wybiera się taki, by był jak najbardziej kontrastujący z tłem.

A jaki ma to związek z psychologią?

Słyszeliście argument typu – a u mnie to działa? No właśnie to ten sam schemat. Ktoś zauważył jakąś prawidłowość (kolor na tubce, czy ruchy gałek ocznych), dodał do tego teorię i bach! Mamy nową hiper teorię, którą sprawdził sam na sobie. Uważałbym na tych wszystkich, którzy uważają, że doświadczenie jednostki jest ważniejsze niż doświadczenie zbiorowości (badanie naukowe).

Podsumowując kolory na spodach puszek, tubek, opakowań to nic innego jak znaczniki drukarskie, które mają wspomagać druk na opakowaniu.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *