bonobo

Jestem jak małpka Bonobo

Obudziłem, się około 6 rano, gdy zobaczyłem pięknie rozświetlające pokój słońce i błękitne niebo. Poczułem się tak wyspany, że wstałem odrobinę wcześniej niż zwykle. Poszedłem do sklepu po wodę mineralną, uskuteczniając zdrowy life style. Przechodząc między półkami, moją uwagę przyciągnęła Cola, miała na sobie napis kumpel, pomyślałem – zdobyli mnie szturmem, bez jednego wystrzału. I zamiast zdrowej wody pełnej zimnych minerałów, wziąłem wypełnioną po brzegi puszkę, z cukrem i radosnymi emocjami, było ich tak wiele, że wystrzeliła, gdy tylko ją otworzyłem.

Kiedy wróciłem do domu, czekał na mnie mój plan dnia i wyrok – 20 stron na dziś do napisania, a do tego artykuł na bloga. Oczywiście z zasadą, mojej tragicznej efektywności, zacząłem od przyjemniejszego zadania i napisałem artykuł na bloga. Po czym zabrałem się za moją kochaną dwudziestkę, po napisaniu 5 stron, komputer odmówił posłuszeństwa, więc użyłem klasycznej siły, by wesprzeć go koleżeńsko do współpracy…. Wiesz co jest w tym wszystkim najlepsze? Że wszystkie moje i Twoje emocjonalne decyzje, które podejmujemy każdego dnia setkami, nie są domeną ludzi. Małpy Bonobo również, podejmują decyzje w podobny sposób, a do tego potrafią mieć poczucie winy, gdy zdecydują nie prawidłowo, w ich mniemaniu.

Szympansy i ludzie w rękach naukowców

W 1960 roku Stanford University zapoczątkował badania na dzieciach pod kątem zdolności do podejmowania decyzji, w odniesieniu do natychmiastowej nagrody. Badanie jest znane jako Eksperyment ptasiego mleczka. Uniwersytet chciał wiedzieć jak ludzie opóźniają gratyfikacje swoich decyzji, a ponadto chcieli wiedzieć, czy inne gatunki zbliżone do ludzi, zachowują się podobnie w takich samych warunkach.

Psychologowie oraz ekonomiści są zgodni w tym, że to emocje mają kluczowe znaczenie w kontekście podejmowania decyzji. Jak na przykład, decyzje na temat oszczędzania lub inwestowania pieniędzy. Nie wiadomo jednak, czy wśród zwierząt zachodzą podobne procesy w przypadku strategicznych dóbr, takich jak żywność czy woda” Alexandra Rosati, from Yale University stated.

W zmodyfikowanym eksperymencie ptasiego mleczka,  Rosati i Brian Hare z Duke University postanowli zbadać ten sam efekt u szympansów oraz małp Bonobo. Kluczem była obserwacja naczelnych podczas podejmowania decyzji. W eksperymencie dano wybór zjedzenia małpie jeden kawałek jedzenia natychmiast lub trzech kawałków później. Oba rodzaje naczelnych wykazały reakcje emocjonalne po dokonaniu wyboru. W przypadku tych, które wybrały oczekiwanie pojawiła się reakcja dąsania, że trwało to tak długo, a w przypadku decyzji o zjedzeniu jednego kawałka natychmiast, pojawiał się lament, że tak wiele straciły.

Podsumowując, naczelne podejmują decyzje w bardzo zbliżony sposób do ludzi.

[sc:formularz-dolny ]

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *