Kamil Durczok zbadany wykrywaczem kłamstw – co to znaczy?

Na początku lutego Pan Kamil Durczok został oskarżony/pomówiony (proszę wybrać odpowiednie słowo) przez czasopismo Wprost na temat molestowania podwładnych. Kilka tygodni później wewnętrzne śledztwo w TVN wykazało nieprawidłowości w zachowaniu Pana Kamila i zapowiedziało wypłatę odszkodowań dla 3 pracowników. Obecnie prokuratura analizuje raport TVNu czy w ogóle wszczynać postępowanie w tej sprawie.

Pan Durczok na wykrywaczu kłamstw

Dziś na WP pojawiła się oficjalna informacja, że Pan Kamil Durczok został przebadany wykrywaczem kłamstw, w kontekście stawianych mu zarzutów. Przeszedł test pozytywnie i według wykrywacza kłamstw Pan Kamil mówi prawdę, iż nikogo nie molestował. Pytania do pana Durczoka były bardzo konkretne i nie pozostawiają wątpliwości, że w jego pamięci nie ma faktów, które zarzuca mu tygodnik – powiedział Jacek Dubois.

 

Wykrywacz kłamstw nie wykrywa kłamstwa

Jest tylko mały szkopuł, wariograf/poligraf zwany potocznie wykrywaczem kłamstw nie zajmuje się wykrywaniem kłamstw, tylko monitorowaniem zmian zachodzących w organizmie przesłuchiwanego. Wariograf został wynaleziony w XX wieku przez Johna Augustusa Larsona. Larson jako student medycyny dorabiał sobie po godzinach jako policjant. Chciał stworzyć narzędzie, które monitoruje ciśnienie krwi oraz częstotliwość oddechu. Jego celem było danie nowego narzędzia swoim kolegom z policji.

Wariograf mierzy zmiany w organizmie przesłuchiwanego nie kłamstwo. Jest wiele licznych przypadków gdy spektakularnie się mylił (bo ktoś akurat miał ranę w dziąśle, która powodował błędny odczyt), jak i sukcesów które ma na swoim koncie. Uważa się jednak, że najważniejszym elementem w wariografie, który wpływa na jakość badania jest specjalista obsługujący urządzenie.

Według polskiego prawa takie badanie nie może stanowić dowodu w postępowaniu sądowym. Sąd nie zleca takich badań, mogą być jednak dołączone przez strony do akt jako próba podkreślenia swojej prawdomówności (jednak sąd nie ma obowiązku brać ich pod uwagę).

Co wpływa negatywnie na ocenę wariografem?

  • osoba badana jest pow wpływem środków odurzających bądź alkoholu
  • duży odstęp czasu pomiędzy zdarzeniem a badaniem
  • znajomość techniki Stanisławskiego (znana wśród aktorów)
  • znajomość sposobów oraz skuteczności badania wariografem
  • przetrenowanie odpowiedzi przez podejrzanego (wykorzystanie techniki masek)
  • defekty fizyczne takie jak: rany, otarcia, złamania czy schorzenia powodujące ból

WAT chciał pomóc organom ścigania

Kila lat temu (2012 rok) wraz z doktorem Markiem Piszczkiem z Wojskowej Akademii Technicznej wspólnie pracowaliśmy na urządzeniem, mającym być dużo ciekawszym rozwinięciem wariografu. Nazywał się Systemem Ujawniania Ukrytych Emocji. Jego działanie miało opierać się na kamerze w paśmie widzialnym jak i termicznym połączonej z komputerem. System miał analizować mikroekspresje (ekspresje mimiczne poniżej 0,2 sekundy) oraz przepływ krwi w powierzchniowych warstwach skóry. Na tej podstawie miał sugerować przesłuchującemu oficerowi na żywo, jakie pytania powodują stres lub wpływają na zachowanie podejrzanego. By ten mógł lepiej zadawać pytania oraz reagować.

20 września 2012 w Sądzie Nawyższym RP pod patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Pana Sędziego Stanisława Dąbrowskiego odbyła się jednodniowa konferencja pt: „Nowoczesne technologie w procesie karnym i czynnościach wykrywczych a prawa i wolność obywateli”. Po sesji plenarnej odbyły się sesje panelowe gdzie między innymi prezentowano naszą propozycje pt. System Ujawniania Ukrytych Emocji. System uzyskał umiarkowane zainteresowanie, które skutkowało stworzeniem na potrzeby legislacyjne głębszego opisu urządzenia. Niestety nasz pomysł utknął gdzieś w otchłani administracji.

Co takie badanie dało Panu Kamilowi?

Przede wszystkim, każdemu kto jest oskarżony przez media (i skazany przez opinię publiczną) powinien robić wszystko, by oczyścić swoje dobre imię. Ten ruch ma silny wydźwięk PRowy, który odwrócił pochyłą tendencję niszczącą wizerunek jednego z bardziej utalentowanych dziennikarzy.

[sc:formularz-dolny ]

Do artykułu przytoczyłem informację na temat wariografu pochodzące z portalu: http://mitynauki.pl/2012/04/10/wykrywacz-klamstw/

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *