deprywacja senna

Zarwana noc? Twoja twarz demaskuje niewyspanie

Coraz bardziej podoba mi się zajęcie pracownika naukowego. Nie dość, że część z nich zajmuje się badaniem, wpływu kręcenia bioder na orgazmy kobiet, to jeszcze inni obserwują nasze twarze po nieprzespanej, szampańskiej nocy, by znaleźć wzorce informujące o tym, czy nasze ciało zostało pozbawione snu. Tyko po to, by nasze żony mogły jednym spojrzeniem odkryć czy byliśmy u naszego najlepsze przyjaciela, zeszłej nocy. A szefowie, potrafili rozpoznać fakt, że ostatnia noc należała do jednej z tych, o których opowiada się tylko najbliższym przyjaciołom.

Deprywacja snu a wskazówki mowy ciała

Najnowsze badania informują o wzorach zmian na naszej twarzy, pojawiających się po deprywacji sennej. Naukowcy odkryli, że twarze osób pozbawionych snu charakteryzują się: wiszącymi górnymi powiekami, czerwonymi, spuchniętymi i podkrążonymi oczami. Brak snu wiązał się również z jaśniejszym odcieniem skóry, pogłębiającymi się zmarszczkami, oraz opadającymi kącikami ust. Można by to podsumować utratą jędrności skóry twarzy. Ludzie pozbawieni snu wydawali się również smutniejsi (jest to zapewne związane z opadającymi kącikami ust oraz zewnętrznych kącików powiek). Niewyspanie postarza nasz wygląd.

„Ponieważ twarze zawierają dużo informacji, na których ludzie opierają swoje interakcje ze sobą, może się okazać, że stan naszej fizyczności może mieć wpływ na zachowanie wobec innych”, powiedziała Tina Sundelin, autorka i doktorant na wydziale psychologii w Stockholm University.

„Jest to szczególnie ważne, nie tylko dla prywatnych interakcji społecznych, ale przede wszystkim dla pracowników służby zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.”

Badanie zostało przeprowadzone w Karolinska Institute znajdującym się w Sztokholmie. Eksperyment polegał na fotografowaniu osób w normalnym trybie funkcjonowania, by następnie pozbawić ich snu na 31 godzin, po których następowała sesja fotograficzna, w idealnie niezmienionym środowisku oświetleniowym. Stąd też pochodziły wnioski o zachodzących zmianach.

Nauert, R. (2013). Your Face Tells the Story When You’ve Had a Bad Night’s Sleep. Psych Central. Retrieved on September 16, 2013

Autor

Piotr Marszałkowski

Blog archiwalny, nie będzie rozwijany. Zapraszam na https://ux.marszalkowski.org lub Długowieczność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *